Evlilik Diyarı

fal-ad1

evlilik3Merhaba Sevgili Takipçilerimiz,

Bir yazarın sözü geldi aklıma, eşler ya terapi eder ya da terapilik eder diye .Kimi sevdiğiyle bir ömür geçirmek için ,kimi mantık için, kimi ise düzen tutma ilkesi ile evlilik yapıyor. Çok eski Zamanların ilişkilerine baktığım da bir şekil de yarım asırdan fazladır sürerken evlilikleri, biz yeni nesil de neydi alıp veremediğimiz.

Hepimizin isteği aynıydı aslında.Yuva için de huzur, anlayış ,değer görmek geçimi sağlamak. Eşlerin en büyük sorunu Zaman için de anlaşma yollarını unutmaları oluyor. Biri empati yeteceğini kaybetmişse diğer eş tek başına çırpınsa da yetersiz kalıyordur.Bir eşin sorun çözümleme de ki başarısı ötekisine oranla daha iyi ise, bir orta yol bulur. Eşinizin evlilik2iletişime kapalı olduğunu fark ettiğiniz de kendisi anlatmıyorsa sorununu o anları konuşmadan atlatmakta fayda vardır. Bazen kaygı ,endişe ile sorular sormak onu bütünüyle içine kapatacaktır. Altında farklı nedenler aramak yerine en azından ona düşüncelerinin dinginliğine ulaşması için zaman tanıyın. O an ki tutumunu er geç bahsedeceği uygun bir anı bulacaktır. Sağlıklı iletişimi sorun anında üstüne giderek yapamayız .Bazı durumlar da eşler sevmiyor musun artık beni, bir şey anlatmıyorsun! Tarzında duygusal davranabilir .Bu konuda tarz da yaklaşım onun için de duran konusuna açıklık getirmedi gibi kırıcı ,istemsizce söyleyeceği sözlere dönüşebilir .En doğru yaklaşım ise;

Senin için yapabileceğim bir şey var mı? Konuşmak istersen dinleyebilirim. Anlaşılan biraz evlilik5sessizlik gerekli sana bir çay getireyim de rahatla biraz gibi, ana yönelik sakinliği sağlayın. Bu tarz yaklaşımlar onun için ne zaman istersen yanında olacağım imajı ile kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Durum biraz daha açıklığa kavuşuyor ise konuşmaya hazır olduğun da konu sizin dışınızda da olabilir, konu tamamen siz de olabilirsiniz. Haklı olup olmadığı konusun da konuşulabilir. Gerekli olmadığını düşündüğünüz bir şey onu düşündürmüş bu kadar içine kapatmışsa öncelik haklı olduğunu düşündüğü içindir. Bir diğer sorun da hakkınız da çıkarımlar yapıyor ve sizi dinlemek istemiyorsa çözümü sağlamanız da zor olacaktır. İlla ki bir saplantı durumu alt yapısını da vardır konunun. O an onun üzülmemesini sağlamak için durumu yarı kabulleniş ile kapatmayı denerseniz, bir daha ki sefere tekrarı olacağını bilmelisiniz..

Zaten düşünceleri yoğunsa o an anlama kapasitesi kendi söylemek istedikleri kadardır. Dinleyici olamadığını gözlemlediğiniz an itibariyle susmamın sùkut olacağı bir gerçek. Ne kadar anlatırsanız anlamayacak, bir çatışmanın ortasında kalacaksınız. Bu durumlar da anlaşma kabiliyeti yerini sanrılar, zanlar, inatla benim dediğim doğru tavrını sabitleşecektir kendine.

En doğru adım en baştan farkına vardığınız an da ona böyle anlarda kısa cevaplar vermenizdir. Durum onun tarafından tek taraflı tartışmaya dönüyordur .Sorunu konuşmak beş dakika cevaplamanız iki dakika onun kendi kendine tartışması yarım saattir. Durum evlilik1buysa konuşup konuşup başa sarma başladıysa o tartışma artık kapalı bir oturumdur. Sizin düşüncenizi anlatmamız zorlaşır. Siz onun sizi de, kendini gereksiz yere yıpratmasına üzülürsünüz ona yardımcı olmak istersiniz. O hala sizin sebep olduğunuzu anlatıp durur. Seviyorsanız -seviyorsa ikimiz için evliliğimiz için diyerek alttan alırsınız. İşte geçim bir inişle çıkışla böyle sürecektir. Alttan alan sorunu stressiz Zaman konuşarak çözümleyen çiftler daha az yıpranıyor ve kolay atlatıyorlar. Bir de hep alttan alan olmanız onu sevindirebilir elbette. Sabır hududunu bilmiyorsa işte o zaman biri Sevgi’nin terapisini alır diğeri terapilik olabilir.

Evlilik Diyarı zor değildir, geçimin yollarını bilmemek zorlaştırır ilişkiyi.

evlilikEvlilik iki bireyin bir birlerinin Hakkı’nı gözetmesi gerekir .Durum aşk olunca ortada dargınlıkta olacaktır. Elbette evliliğin tuzu biberidir.Aşırıya kaçmadan konuşarak-uzlaşmacı davranarak aşkın tadını çıkartmak kısa hayatı neşeyle yaşamak en güzelidir. Kişi sevgisini kaybetmemek için sabırlı kalıyorsa mükafatı elbet kazanmak olacaktır. Unutmamak lazım az konuşmak, çok dinlemek iletişimin en önemli köprüsüdür.Çok fazla üstelemek, yargılamak, suçlamak ise ilişki de yıpranmayı artıracaktır. Geri dönüşü mümkün olmayan yaralar açacaktır sevenin kalbinde.

” Dinlemek duymayı ,duymak idrak etmeyi sağlayacaktır ” tepkilerimizi kontrol altında tutmaya gayret göstermeliyiz .Bu evlilik müessesesi ne kolay kuruluyor ne kolay vazgeçiliyor.O nun için geçimi hoş, gönlü hoş tutmanın yolu sabırdır. Sevdikçe artar sevgi unutmayalım. Sevgi en güzel armağandır biz kullara. Hayatımız da emanet olan can’a katılmış diğer can olan eşimizi sevelim, dileğim hepimiz gönlümüzce evlilik yaşayalım.

Acep kim gördü ki bir âşık ki vazgeçmiş bu Sevda’dan
Acep kim gördü ki bir balık ki usanmış bu Derya’dan
Yedi nakkaşiden bir Rûm bulunmaz nakşı gün a gün
Acep kim gördü bir mecnun ki ìraz etti leylâdan
Ve Mecnun olsa bi-leyli kalır bir ismi Bi – mâni
Olur maşuğ-u müstağni ki fariğdir esmâdan….

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.