Ters Dönen Kaplumbağa!!!

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

kalpErdem ve fazilet kavramı, felsefe tarihinin başlangıcından beri yer alır, insanın davranışlarında hep iyi olana yönelmesidir. ”İnsanın ve yaşamın anlamı nedir?” sorusuna aranan cevaptır. İnsanı insan yapan değerlerdir. ”Mutluluk” yaşamın temel amacıysa, mutluluğa ulaşmanın yolu da erdemli olmaktır.

Vicdan ise tutum ve davranışlarımızın ahlakça değerli olup olmadığını yargılama bilincidir. Bir çeşit iç mahkemedir. Bireyin iyi ya da kötü olanı seçmesi, muhasebeye tabi tutmasıdır. Vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, kendi kendimizi suçlayabilme, sorgulayabilme, direnebilme ve gerektiğinde kendimize bile savaş açabilme, kendimizi kendimize tanık edip, kendi kendimize ceza kesme üstünlüğüdür.

188Vicdan; insanı hep doğruya ve güzele götüren acımasız bir yönetici ve yönlendiricidir. Yanlış ve doğrunun ne olduğunu bildiren duygu, içsel bir sesdir. Bu içsel ses; içinde zaman zaman fırtınalar kopan, tüm duyularını üzerimizden ayırmayan, aklı, gözü, kulağı her an üzerimizde olan, her gün bizi imtihan edilip hesap verdiğimiz ve tatmin edemediğimizde peşimizde olan bir sestir.

Davranışlarımızın ahlaki olup olmadığı hakkında öznel şuurdur. Bu da bir sistem dahilinde, suçlayarak, uyararak, kınayarak, yargılayarak ya da onaylayarak kendine özgü bir biçimde yaşam ve eylemlerimize etki etme durumudur. Ruhsal olarak vicdan, ruhun öz malı olan bir yetenektir, kudrettir ve tekamül oranında gelişir.

Yaşam içinde dilimize yerleşmiş güzel sözler vardır. “Vicdanım el vermiyor”, “Hiç mi vicdanın yok”, “Vicdanımın sesine kulak verdim”, “Vicdan azabı çekmek” gibi…

Ters Dönen KaplumbağaÜnlü yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan’ın izlediğim filmlerinden birinde, kaplumbağayla ilgili hiç unutamadığım bir sahne vardı. Okuldan dönmekte olan iki kardeşin yürüyüşü esnasında, kardeşlerin bir kaplumbağa görmesi ile ilgiliydi. Sahne çocuklardan birinin kaplumbağanın orada kendi kendini çeviremeyeceğini ve sıcaktan öleceğini bile bile onu ters çevirip öylece bırakmasıydı. Onu orada öylece bırakıp günün sonunda uykuya daldığında annesini ters dönmüş ve ölüyor görmesi ve bu rüyaları sürekli görüyor olmasıydı. Bilerek yaptığı bu hata onu ömür boyu rüyalarına girerek rahatsız ediyordu.

Bu sahneden inanılmaz etkilendim ve her vesile ile yeni yetişen gençlere bu örneği vererek onlara vicdanın önemini anlatmaya çalıştım. Çünkü vicdan eğitiminin en önemli basamaklarından biri, “çocuğun kendi içine doğru derinleşebilmesi”ni sağlayacak uygun zeminin oluşturulmasıdır. İyiyi kötüden, haklıyı haksızdan, değerliyi değersizden ayırabilen, buradan hareketle yüksek değerlere ulaşan bir insan yetiştirmek, verilecek vicdan eğitimi ile mümkündür.

LALELERÇinli filozof Konfüçyüs, “Her gün kendimi üç konuda sorgularım; başkaları adına yaptıklarım da elimden gelenin en iyisini yapabildin mi? Dostlarımla ilişkilerimde söylediğim sözlerle güvenlerini yitirecek bir şey dile getirdin mi? Kendime uygulamadığım bir şeyi diğer insanlara yaptım mı?” diye düşünürmüş.

Bu yerkürenin üzerinde mutlu olmanın tek bir yolu vardır; o da temiz vicdana sahip olmaktır aslında.

Benim sevgili kahve dostlarım, “Temiz bir vicdan kadar yumuşak bir yastık yoktur.” bunu hiç unutmamalıdır. Vicdan duygusunu yok etmek için ne kadar yol bulunursa bulunsun, insanoğlunun en görkemli, en insana yakışır, en güzel özelliğidir.

Hepinize dostluk, arkadaşlık, yarenlik dolu güzel günler diliyorum..

Kucak dolusu sevgilerimle…

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.