En Emektar Kuşkusuz Onlar…

fal-ad1

Millet mekteplerinin açılıp okuma yazma seferberliğinin başladığı gün olmasının yanı sıra Yüce Atamız başöğretmen olarak kabul edilmiştir. Bu önemli tarih 1981 yılından itibaren her 24 Kasım günü öğretmenler günü olarak Kutlanmaya başlamıştır. İzmir’in işgal edildiği günlerden birinde milli kongre cephesini öğretmenler kurmuştu. Sultanahmet mitingi ile yurdu işgaline tepkilerini gösteren öğretmenleri Halide Edip Adıvar öncülüğünde yönetilmişti. Yüce atamız öğretmenlerin bu çabasını takdir ederek “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek öğretmenleri yüceltmiştir.

Sonsuz öğreticilerimiz, saygın meslek mensuplarımız öğrettikleri ile yolumuzu bulmamız da ışık olup bizleri aydınlatmıştır. Bu güzel mesleğe sevdalı insanlar kendilerini sevgili öğrencilerine adamıştır.

Öğretmenlerimiz geleceğimizi kurmamızı sağlayan ve vatana millete hayırlı bireyler olmamıza vesile olan kişilerdir. Yaşımız kaç olursa olsun bizi yetiştiren öğretmenlerimizi hep hatırlar anarız. Öğretmenler gününü kutlamanın amacı bu saygın mesleğe dikkat çekmek ve bu mesleğin mensuplarını onurlandırmaktır. Ayrıca öğrenci ve öğretmenler arasındaki var olan bağı güçlendirmektir. Tohumdan fidana fidanı ağaca ağaçları ormana dönüştüren olgudur öğretmenlik. Günümüzdeki şartların daha teknoloji ile buluştuğu daha çok öğretime özel bir yer verildiği ve daha çok bilinçlendiği bir dönemden geçiyoruz. Bir şekilde işleyişin bütünün hayrına hizmet etmesi için var güçleriyle vatana ve millete hizmet eden öğretmenlerimiz sevgi ve adaleti çocuklara öğretmektedirler. Öğretmenlerimizin Kurtuluş Savaşında canlarına dişlerine takarak gösterdikleri gayret Ulu Önder Atatürk tarafından bizzat gözlemlenmiştir. Öğüt kuralları ve şartları sayesinde ulusal Kurtuluş Savaşımıza öğretmenlerimizin büyük katkıları olmuştur. Ulu Önderimiz yurt içinde her okulu ziyaret etmiştir. Eğitime verdiği önemi ise “Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözüyle ülkenin geleceğini gençleri ve öğretmenleri emanet etmiştir.

Ülkemizin cumhuriyete ve model yaşama geçmesi zaman alsa da farklı ve huzurlu bir şekilde yaşamasının ve sürdürmesinin yekpare sebeplerinden biri Atatürk ilke ve inkılaplarını sahip çıkmasıdır.

Dünya üzerindeki huzur ve selametin garantörleri olan ve insanlığın saadeti için çalışan öğretmenlerimizin uluslararası öğretmenler günü can-ı gönülden kutlu olsun.

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.