Dünya Mirası Ülkemiz

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Dünya Mirası ÜlkemizBirleşmiş Milletler’e bağlı özel bir kurum olarak faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulmuş ve dünya çapında miras niteliği taşıyan varlıkların korunması için 1972 yılında bir sözleşme hazırlamıştı. Sözleşmeyi 1982 yılında imzalayan Türkiye’nin listeye giren ilk değerleri İstanbul’un Tarihi Alanları, Sivas Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile Göreme Milli Parkı ve Kapadokya idi . Sadece Türkiye sınırları içinde kalıcı listeye giren 15 mirasın yanı sıra adayları içeren geçici listede 60 doğal ve kültürel değer yer almakta.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile Efes Antik Kenti’nin de kalıcı listeye dahil edilmesiyle Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’ndeki doğal ve kültürel değerlerin sayısı 15’e çıktı. Doğal ve kültürel değerlerimiz bunlarla mı sınırlı sizce? Tabi ki değil. Her karışı, her taşı, iki dal arasından görünen her karesi ile muhteşem değerlere sahip.

Saymakla bitmeyecek dünya mirasları arasında; İstanbulun tarihi alanları, Sivas Divriği Ulu cami ve Darüşşifası, Hitit Başkenti Hattuşa (Çorum), Nemrut Dağı (Adıyaman), Ksantos- Letoon (Muğla-Antalya), Safranbolu (Karabük), Konya Troia Antik Kenti, İzmir Bergama Çok Katmanlı Peyzaj Alanı, Bursa ve Cumalıkazık, Diyarbakır Kalesi ve Surları, İzmir Ephesos, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Denizli’de Pamukkale – Hierapolis var.

Dünya mirası Pamukkale’yi ilk kez 1959 yılında, Denizli Halk Bankası müdürü olan akrabamızı ziyarete gittiğimizde görmüş ve inanılmaz etkilenmiştim. Bembeyaz travertenleri, ışık vurduğunda kristal gibi parlayan görüntüsü ile büyülemişti beni. Çaldağı’ndan gelen ve kalsium oksit içeren suların oluşturduğu beyaz travertenler, Pamukkaleyi eşsiz, benzersiz ve muhteşem gösteriyordu. Bu benzersiz coğrafyada inşa edilmiş Hierapolis kenti ise çok önemli arkeolojik bir miras.

Yaşadığımız coğrafyanın güzelliğinden, kültürlerinin çeşitliliğinden, tarihinin zenginliğinden, misafirperverliliğinden gurur duyuyoruz. Her fırsatta birbirimize anlatıyoruz. Yalnız bu güzellikleri yeterince koruyabiliyor muyuz? Pamukkale’yi, daha sonra yaptığımız ziyaretlerde, her seferinde bıraktığımız gibi bulamadığımı üzülerek söyleyebilirim. Varlığı ile övünüyoruz ama bu eşsiz kültürleri koruyamıyoruz.

Bu dünya miraslarından biri de Bergama Çok Katlı Kültürel Peysaj Alanı. Oraya da ilk kez çocukluk yıllarımda gitmiştim. Daha sonra okul yıllarında ve daha sonra da ailece gitmiştik. Nasıl muhteşem bir yer olduğunu anlatmak için hakkında romanlar yazılmalı, filmler çekilmeli ki o güzelliği görsel olarak da anlatılabilsin. Bu büyük alanda 10 dan fazla tümülüs bulunuyor. Yöre kültürel değerleri ile birlikte Helenistik ve Roma dönemine ait pek çok kalıntı barındırıyor.

Özellikle Roma ve Doğu Roma dönemine ait katmanlar üzerinde yayılmış olan Osmanlı dönemine ait birçok cami, han, hamam ve ticari merkez de bölgenin değerini artırıyor. Kalıntıları, İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan antik Pergamon, denizden yaklaşık 400 metre yüksekte bulunuyor. Buradaki en eski yerleşim İÖ 8. yüzyıla tarihleniyor. Dünya harikaları arasında gösterilen Zeus Sunağı da bu dönemde inşa edilmiş. Bu müstesna yerleri evimizden de temiz tutmalıyız. “Çekirdek kabuklarını yere atmayın ” diye bir ikaz alındığında ” bir şey olmaz rüzgar onları savurur ” dememeliyiz.

Ülkemiz kültürel birikimiyle, hiçbir yerde olmayan çeşitliliğiyle kültürel ve doğal çevrenin en güzel örneklerine sahip bir yerdir. Unesco tarafından da Dünya Mirası olarak tescil edilmiş bu değerler, aynı zamanda ülkemizi yönetenlere de vazgeçilemez yükümlülükler ve sorumluluklar getirmektedir. Binlerce yılın birikiminden gelen, Dünya Kültür Miras’ının da bir parçası olan ülkemiz akılcı artı değerler katılarak gelecek kuşaklara aktarılması üzerimizdeki önemli bir sorumluluktur. UNESCO istediği için değil biz gelecek kuşaklara saygı için, koruma bilincini geliştirmeli ve uygulamalıyız.

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>