Dünya Kadınlar Günü

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Bir elmanın 2 yarısı gibidir kadınla erkek. Bir yarısı kadınsa diğer yarısı erkek olmalıdır. Birlikte omuz omuza çalışmalı, üretmeli ve yaratmalıdır. Kadınlar güçlüdür, kararlıdır, cesurdur. Gücünü yüreğinden alan kadınlar yapmak istediklerini gözlerini kırpmadan korkusuzca yaparlar. Erkekler kadının okumasını, ekonomik bağımsızlığına kavuşmasını, sosyal statülerinin yükselmesini desteklemelidirler. Yaşadıkları coğrafya, hayat koşulları, kültürleri, renkleri, dilleri, dinleri birbirinden farklı olsa da, kaderleri gözyaşı, acı ve ölüm olmamalıdır. Tam tersine kadınların insan olarak eşit, hak ve adalet içinde hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamalıdırlar.

Eskiden sadece evde oturup çocuk bakmaya zorlanan kadınların şimdi hayatın içinde her yerde olmaları ve son derece başarılı olmaları bana gurur veriyor. Kadınlar yaşamları boyunca cinsiyet ayırımı yapılmadan, insan olarak algılanmayı, sömürülmemeyi ve istismara uğramamayı istiyorlar. Hayatın içinde durmadan çalışan, çabalayan ve kendi kaderini yazmaktan çekinmeyen tüm kadınlarımız övgüyü ve ödülü hak ediyor.

8 Mart Çarşamba günü kutlanacak olan “Dünya Kadınlar Günü” uluslararası bir gün biliyorsunuz ve her yıl bu anlamlı gün çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Türk kadını cesaretini ve gücünü Kurtuluş Savaşı ile tüm dünyaya göstermiş ve bir tarih yazmıştır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına beslediği sevgi ve saygı Kurtuluş Savaşı’ndaki gözlemleriyle iyice perçinlenmiştir. 1923 yılında Konya’da yaptığı bir konuşmada bu hissiyatını içtenlikle dile getirir ve şöyle der; “Dünyada hiç bir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim ” diyemez. Bundan ötürü hepimiz bu büyük  ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim.

Benim tanıdığım ve çok gurur duyduğum bir Türk kızı var. Adı Neva Çiftçioğlu. Kendisi Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde ( NASA ) çalışan tek Türk kadın araştırmacı. 1998 yılında NASA tarafından ” Avrupalı 10 Bilim Adamı’ndan biri seçildi. Bilimsel çalışmalarıyla insanlığa hizmeti ve “Türk Gençliği”ne örnek olması nedeni ile de “Atatürk Kızı Bilim Meslek Ödülü” ne layık görüldü. Neva Çiftçioğlu Seyranbağları’nda bulunan eczaneme çok yakın oturan bir ailenin kızıdır. Bu ödülü aldığında o kadar gururlanmış ve sevinmiştim ki, aldığı ödülün resmini ve kendi resmini masamın üzerine koymuştum. Her gelene gösterip gururumu paylaşıyor, kendisini tanıtıyordum. İlk kadın milletvekilimiz, kadın valimiz, kadın başbakanımız. kadın pilotlarımız, saymakla bitmeyecek iş kadınlarımız olması çok onur verici. Cüzzam hastalığını bulan Prof. Dr. Türkan Saylan, Batı ülkelerinde “La Diva Turca”, olarak tanınan Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği en önemli ve dünya çapında tanınan sopranolarından biri olan Leyla Gencer’i anmadan geçemeyeceğim.

Kadınlarımız, yüreğine evreni sığdırabilen, yürekleri kocaman kadınlarımız.

Çınar ağacı misali bazen ev hanımı, bazen iş kadını, anne, eş, hepsi başlıbaşına birer kahraman olan, gölgesi bile yeten güzel kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kutlu olsun.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.