Dubai’deki İftar yemekleri:)

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

20130728_082212Şeyh Zayed Bulvarı üzerindeydi, oğlum Sertaç Taşdelen’in Dubai’deki evi 22.katta deniz manzaralı, 2 büyük odası ve büyük bir salonu vardı. İş yerine 5 bina yakınlıkta idi.

Oğlum üniversiteyi bitirmiş, vatani görevini komando olarak tamamlamış ve işe girmişti. Yepyeni bir hayat başlıyordu hem onun için, hem de benim için, ilk ayrılışımız idi. Onu her an görmek istiyordum ama, benim de başında bulunmam gereken bir eczanem vardı. Onun hasretine dayanamıyor, ”oğlunuz nasıl” diye sorduklarında, gözlerimden akan yaşlar sel oluyordu. Dubai’ye onu ziyarete gittiğimde, zaman aksine çabuk tükeniyor dönüş zamanı geliyordu. Orada yaşadığım dostlukları, oğlumun bana yaşattığı güzellikleri, yaşadığımız onca anıları o duvarların dili olsa da anlatsa.

Beş yıl kaldı oğlum Dubai’de. Her öğlen eve yemeğe gelirdi. Öğlen yemeklerimizde mutlaka misafirlerimiz olur, oğlumun arkadaşlarını yakından tanırdım. Hepsi de mükemmel insanlardı. Çok uluslu şirketlerde çalışan üst düzey gençlerdi.

Tabi bu beş yıl içinde kaç kez Ramazan ayına denk geldi ziyaretlerim. İftara misafir davet eder, değişik memleketlere değişik dinlere ve değişik kültürdeki arkadaşlarına bizim kültürümüzü, dinimizi, örf ve adetlerimizi tanıtırdım. Misafirlerimi kapıda büyük bir nezaketle karşılar, tek tek ağırlardım. Ya oğlumun arkadaşları; her birisi ayrı bir sevgiyle kucaklardı beni, sanki daha önceden tanışıyormuşuz gibi. Ailesinden uzak olan arkadaşları anne sevgisini ve anne kokusunu bulurlardı bende.

20130727_105358Ramazan ayında iftar yemeğine davet ederdik arkadaşlarını. Bazen birbirini tanımayan değişik inanıştaki kişiler de olurdu. Yemekten önce birbirini tanımayan insanları takdim ederdi oğlum, Kimin hangi ülkeden, hangi dinden olduğu anlaşılması açısından. Budist, Bahai, Hristiyan, Musevi, Müslüman, Sikh, Hindu derken yüreğimiz kardeşlik ve dostluk duyguları ile dolardı.

Önce ezan okunur, bir hurma, bir bardak su ile açılırdı orucumuz. Gelen misafirlerimiz de ilgiyle katılırlardı. Ve herkes oruçluymuş gibi hurma ve suyla başlardı yemeğe. Yemekten sonraki sohbetler ise başlı başına belgesel gibi olurdu. Her dinin mensubu kendince, dinince ve gönlünce, gönlünden geçenleri anlatırdı.

Bizim görünen yüzümüzden, misafirperverliği, anlayışı, güzelliği, tevazuyu görürlerdi. Dinimizle ilgili yazılar okurlar karşılıklı sohbetler ederdik.

Herkes sevgiyle birbirine kendi inandıklarını anlatır, dinlerin özünde barındırdıkları güzelliklerle ve barış tohumlarıyla, tüm insanların gönülden gönle giden yollarda nasıl kavuşacağının aslında imkansız olmadığı anlaşılırdı. Yaşanılan o manevi tat, İslam’ın güzelliğinin ve mükemmelliğinin diğer misafirler tarafından tekrarlanmış olması her şeye değerdi…

Yunus Emre’nin dediği gibi;
Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz

Masamızda bulunan üç hurmayı, 1 bardak suyu, bir kase çorbayı, farklı dinden insanlarla paylaşmanın güzelliğini ve duygusunu yaşamak ve yaşatmak bambaşka bir duyguydu. Bunu bana sevgiyle, yürekten yaşatan başta sevgili ve çok değerli oğluma, ve tüm arkadaşlarına minnettarım..

Yüce Rabbim yapmış olduğumuz ibadetlerimizi, hayır ve dualarımızı kabul etsin.

Bizleri bayram sabahına ulaştırsın. Ramazan ayında elde ettiğimiz bütün güzellikleri bir yıla ve nihayetinde bir ömre aktarmayı nasip etsin.

Hepinize hayırlısıyla Ramazan ayını eda etmenizi, hayırlısıyla Bayramlara erişmenizi ve harika bir pazar günü yaşamanızı diliyorum 🙂

Hepinize kucak dolusu sevgilerimle..

Binnaz Ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.