Doğum Haritası Yorumu Bölüm 2

fal-ad1

22Merhaba Sevgili Astro- takipçiler,

Doğum haritası nasıl yorumlanır adlı yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda doğum haritalarımızdaki ufuk çizgilerinin öneminden bahsetmiştik. Yatay ufuk çizgisinin neleri ifade ettiğini ve haritalarımızda konumları incelediğimizde neler gösterebileceklerini gökcisimlerinin yerleşim etkilerinin önemlerini vurgulamıştık. Bu yazımızda ise dikey ufuk çizgisinin öneminden bahsedeceğiz. Haritalarımız 360 derecelik geometrik çemberden oluşur. Ufuk çizgileri ise bu çemberi dörde ayırır. Yatay eksende kesen doğruya yatay ufuk çizgisi deriz ve dikey eksende kesen doğruyu da dikey ufuk çizgisi olarak adlandırırız. Burada haritalarımızda geometrik şekilde doğruların buluştuğu dört ayrı nokta oluşur.

Yatay ufuk çizgisinin sol tarafta çember ile buluştuğu nokta haritamızda ASC (Ascendant) yükselen çizgisi olarak adlandırırız. Yatay ufuk çizgisinin sağ tarafında çember ile buluşan noktaya da DSC (Descendant) alçalan noktası olarak adlandırırız. Bu noktalar doğu ve batı olarak ayrılırlar. Haritamızın sol tarafı ve yükselen noktasının bulunduğu taraf doğu tarafıdır. Buradan gök cisimlerinin doğduğunu ve yükseldiğini gözlemleriz. Haritamızın sağ tarafta kalan bölümü ise batısaldır. Alçalan noktasında gök cisimleri batarlar.

Diğer ufuk çizgimiz ise dikey ufuk çizgisidir. Haritayı doğu ve batı olarak iki yarıma 21ayırırlar. Burada üstte doğrunun çember ile buluştuğu noktayı MC (Medium Coelli) Baş ucu noktası olarak adlandırırız. Ve Dikey doğrunun çemberin alt kısmında buluştuğu noktayı da IC (Illum Coelli) Ayak ucu noktası olarak adlandırırız. Dikey ufuk çizgisi gezegenleri doğusal ve batısal olarak ayırmamıza olanak tanır. Doğusal gezegenler güçlerini toplayanlardır ve batısallar güçlerini doğusal gezegene bırakanlar olarak yorumlamamıza olanak tanırlar.

Gezegenlerin aralarındaki açıları değerlendirirken doğusal ve batısal oluşları önem kazanır. Örneğin “batısal olan gezegen talep eder ve doğusal olan gezegen bu talebi karşılar” diyebiliriz.
Dikey ufuk çizgisi ile birlikte iki ayrı nokta daha keşfederiz. Bu noktalar başucu ve ayakucu olarak ayrılırlar. Baş ucu haritanın en tepe noktasıdır. Başarılarımızı, zirvede olan konularımızı, ulaşmak için belirlediğimiz hedefleri, inançlarımızı, kariyer yaşamımızdaki başarıları sembolize etmektedir. Ayakucu bölümü ise haritamızın en alt noktasıdır ve bu nokta köklerimizi, ailemizi, mahremiyetimizi, yükselmek için güçlendiklerimizi, güçlenmek için kullandıklarımızı gösterdiğimiz bölgedir.

Dikey ufuk çizgisi ile haritamızı iki ayrı bölüme ayırdığımızda doğusal ve batısal olarak nitelendirdiğimiz bölümlerin öneminden bahsedebiliriz. Doğusal olan taraf daha çok desteğe ihtiyaç duyduğumuz alanları gösterir. İş bitiricilik ile tanımlanabilir. Talepleri karşılayan taraf ve başarılar için başkalarının desteğine ihtiyaç duyan alan olarak nitelendirmeliyiz. Bu bölüme yerleşen gök cisimleri sayısı fazla ise gelen talebi karşılayan taraf olacaksınız demektir. Batısal tarafınız isteyecek ve doğusal tarafınızda bulunan burçlar, gezegenleriniz ya da gök cisimleriniz bu talebi karşılayacaktır diyebiliriz.

23Yine aynı şekilde dikey ufuk çizginizin sağ tarafında kalan bölüm batısal tarafı sembolize eder. Burada gök cisimlerinin sayısı yoğunluktaysa kişinin daha çok öncü nitelikler taşıdığını ifade edebiliriz. Kendi işini kendi görmek isteyecektir. Kişi kendi iş yerini açmaya meyilli olacak, kendi başına birşeyler yapmak için çaba gösterecektir. Doğusal taraf karşıladığı kadar iş bitirici olarak yorumlamamız gereklidir. Batı tarafı yoğun kişiler bireyselliği ile tanımlanırlar. Her iki tarafta da eşit sayılar var ise burada bir uyum durumundan ve denge durumundan söz edebiliriz. Kişi kendi isteklerini yine kendi karşılayabilecek bir hayat düzeni içerisinde yaşamını idame ettiriyor diyebiliriz.

Ufuk çizgileri haritamıza ilk bakışta bize çok önemli bilgiler verirler ve harita yorumlamada belirlememiz gereken önemli çizgilerdir. Bir önceki yazımızda yatay ufuk çizgisinin önemini vurguladık. Bu yazımızda ise dikey ufuk çizgisinin hangi belirteçlere sahip olduğunu gözlemledik.
Bir harita yorumlamak kolay bir iş değildir. Daha birçok veriye ihtiyacımız vardır. Bir sonraki yazımızda evlerin harita yorumlamadaki önemini vurgulayacağız. Takipte kalınız sevgili astro-takipçiler.

Sevgilerimle…

fal-ad1
Kenan Şahin

Kenan Şahin

Son beş yıldır astroloji ile dolu dolu ve içli dışlı olan binnazabla.com astroloji yorumcusu Kenan Şahin, takipçileri ile soru, cevap şeklinde ve genel öngörüler üzerine yıldızların dilini anlatmak için buradadır. "Yaşamın şifreleri mikro kozmosta iken makro kozmosun dilini deşifre etmemiz gereklidir. Bu şifreleri sizlerle paylaşmak tüm heyecanımla buradayım." diyen yorumcumuz astroloji yazıları ile sizlerle.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.