Doğum Haritası Yorumu Bölüm 3

fal-ad1

31Merhaba Sevgili Astro-takipçiler,

Bir doğum haritası nasıl yorumlanır adlı yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Astroloji engin bir deryadır ve birçok sembolik ile bütünsel ve detayda incelenmesi gereklidir. Doğum haritalarımızdaki şifreleri çözmek adına başladığımız bu girişimde ilk iki yazıda ufuk çizgilerinin önemini gözlemledik. Bu yazımızda evlerin öneminden bahsedelim. Astrolojide haritalarımız on iki ayrı eve bölünürler. Bir çok ev sistemi mevcuttur. Örneğin Whole Sign ev sistemi, Placidus, alcabitius gibi birçok ev sistemleri ile haritalarımızı çıkartabiliriz. Evler ise on iki ayrı konu ile yaşamı bölümlendirmemize olanak tanırlar.

İlk zamanlarda ev sistemleri kullanılmıyordu. Antik Mısır’a baktığımızda onların günü programladıkları dokuzlu ev sistemlerini görürüz. Günün saatlerini dokuz ayrı bölümde incelediklerini keşfederiz. Daha sonra zamana ve mekana dayalı ayrımlar ile günümüzde kullandığımız on ikili ev sistemine geçiş başlanmıştır. Her astrolog kendinde benimsediği ev sistemini kullanır. Günümüzde de tüm burç olarak adlandırdığımız whole sign ev sistemi yine kullanılmaktadır. Ev sistemleri çok ayrı bir konudur ve detayda incelenmesi gereklidir fakat doğum haritalarımızdaki önemli on iki ayrımı sınıflandırmalıyız. En genel anlamları ile evleri inceleyeceğiz.

1.Ev: Hayatın başlangıcı, kişisel yetenekleriniz, yükseleninizi de gösterdiğiniz bölge olduğu 32için fiziksel görüntünüz, dışarıdan size bakan gözün sizi tariflediği hanenizdir.
2.Ev: Kazanılacak varlıklarınızı, maddi, somut, materyal dünyanızın sembolize edildiği yerdir. Maddi kazançlarınız, bütçe planlarınız, gelir ve giderlerinizin yönetildiği finansal konuları içerir.
3.Ev: Direkt iletişimdir. Zihin, akılcılık, mantık ve entelektüel zekadır. İletişim harici
koordinasyon, görsel ve sözel iletişim bölümünü sembolize eder. Yakın çevrenizi, resmi yazılı evrakların yönetimini, halkla ilişkileri ve size birinci dereceden yakın akrabalarınızı yönettiğiniz bölgedir.
4.Ev: Kökeniniz, aile ve yuva hanenizdir. Kökleriniz, soy ağacınız, ebeveynleriniz, Aileden gelen gelir ve ortaklıklarınız bu ev ile yönetilir. Yaşamın temellerini de sembolize ettiği gibi sonlanışları, kopuklukları da ifade eder ki 4. Haneye ölüm hanesi yeniden doğuş ve yapılanma hanesi diyebiliriz.
5.Ev: Aşk, çocuk, hobi hanenizdir. İlk ilişkileriniz, çocuk sayınız, şanslarınız, cinsel deneyimleriniz, kabiliyet ve becerileriniz, ilgi alanlarınız, romantizm, dürtüleriniz, sahne ve organizasyon gibi işler ile borsa, şans oyunları ile aranızın da nasıl olduğunu açıklar. Yeteneklerinizin ve ilgi alanlarınızın neler olduğunu ve ilgisiz olduğunuz konuları da yansıtan hanedir.
6.Ev: Sağlık ve çalışma ortamımızın yönetildiği hanenizdir. Hastalıklarınız, hizmet sektöründeki kariyer istekliliğiniz, kişisel sağlık konularınızı ve çalışma ortamınızın nasıl şekilleneceğini size açıklayan hanedir. Kötü talihi, zevk almadan yapılan konuları da ihtiva eder. Zorunluluklar ve sorumlulukların yönetildiği hanedir.

33Belirlediğimiz ilk altı evin konuları bildiğiniz üzere yatay ufuk çizgisinin altında kalan evlerdir. Burada bireyselliği ön planda görürüz. Aile, arkadaşlar, kardeşler, aşk, sorumluluklar gibi konular ilk altı ev ile ve kuzey yarım kürede incelenirler.
Bir sonraki yazımızda diğer evlerin önemini gözlemleyeceğiz ve evlerin kısa tanımlarını yapacağız. Takipte kalınız sevgili astro-takipçiler.

Sevgilerimle…

fal-ad1
Kenan Şahin

Kenan Şahin

Son beş yıldır astroloji ile dolu dolu ve içli dışlı olan binnazabla.com astroloji yorumcusu Kenan Şahin, takipçileri ile soru, cevap şeklinde ve genel öngörüler üzerine yıldızların dilini anlatmak için buradadır. "Yaşamın şifreleri mikro kozmosta iken makro kozmosun dilini deşifre etmemiz gereklidir. Bu şifreleri sizlerle paylaşmak tüm heyecanımla buradayım." diyen yorumcumuz astroloji yazıları ile sizlerle.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.