Dijital Çağın Müthiş Çocukları

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamed (3)Yeni jenerasyon çocuklar çok farklı ve müthiş akıllı. Ben “dijital çağın müthiş çocukları” diyorum bu gençlere ve gurur duyuyorum onlarla. Gençler teknolojinin öneminin farkında ve mükemmel şekilde kullanıyorlar. Biz yetişkinlerin, gençlerin teknolojiyi anlama ve kullanma hızına yetişmeleri çok zor. Ailelerin anlaması gereken şey, teknolojinin kötü ve uzak durulması gereken bir şey olduğu değil, aksine ideal sürede ve bilinçli kullanımının sağlanması olduğudur.

unnamed (1)Sosyalleşme, bilgiye ulaşma, becerileri geliştirme, gibi bir çok konuda teknolojik aletler yararlıdır. Tablet ve bilgisayar oyunları her zaman çocukların gelişimine zarar veren unsurlar içermiyor. Aynı zamanda eğitici, geliştirici ve yaratıcılığı destekleyen bir çok özelliği de içinde barındırıyor. Ancak teknolojik aletleri bilinçli kullanmak gerekiyor. Sanal dünyada bilinçsiz vakit geçirenler için, görme ve uyku bozuklukları, sanatsal ve sportif faaliyetlerin azalması olabilir. Nasıl ki trafik kazaları oluyor diye, trafiğe çıkmamazlık edemiyorsak, internet’te de tehlikeler olmasına rağmen, faydalarından yararlanmalıyız. “Trafik Kuralları” gibi Dijital yaşamdaki kuralları da öğrenmeliyiz ve çocuklarımıza öğretmeliyiz.

unnamed (2)Bu hafta okullarımız açıldı. Ana okulu, orta öğrenim ve liseler ders başı yaptı. Acaba Milli Eğitim Bakanlığımız bu yıl okullarda ne tür çalışmalar hedefliyor. Ne kadar laboratuvar çalışması, ne kadar proje, kaç tane dünya çapında yenilik hedefliyoruz. Kaç üstün zekalı çocuk tespit edip özel eğitim yapacağız. Veya kaç özel eğitime muhtaç çocuk tespit edilip bunlar için çalışacağız.

unnamed2016 yılında kaç okulumuzu dünyaya tanıtıp, kaç öğretmenimizi dünya çapında çalışmalarını destekleyip uluslararası arenaya hazırlayacağız. Matematik başarımız nereden nereye yükselecek. En önemlisi çevre, ekoloji, teknoloji yazılım- kodlama gibi konularda çocuklara neler öğreteceğiz. Kırmızı ışıkta beklemeyi, trafikte sakin olmayı nasıl öğreteceğiz. Çocukların okulu ve okumayı sevmesi için neler yapmalıyız. Spor, sanat müzik gibi üstün becerileri olan çocukları nasıl teşvik edeceğiz. Geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimiz, güzel çocuklarımızı çağa uygun, sevgi dolu, bilinçli insanlar olarak yetiştirmek hepimizin görevidir.

unnamed (4)Bence teknolojiye yasak değil, bilinç getirilmeli, teknoloji kullanılarak dünya çocukların ayağına serilmeli, çocukların ufku açılmalı ve vizyonları genişletmelidir. Fiziksel etkileşim ve sesin yerini multimedya eksenindeki dijital içerikler alacağına göre çocuklar buna göre eğitilmelidir.

Bu çağda ülkelerin kalkınması ve refahı için tek yol eğitimdir. Eğitimde ise plan, hedef, ve çağa uygunluk çok önemidir. Yanlız unutulmaması gereken çok önemli bir husus; önce insan olduğumuzu unutmamalı, yüreğimizdeki sevgi tomurcuklarını beslemeli, küçüğe sevgi, büyüğe saygı prensibinden asla vazgeçilmemelidir. Yetiştirdiğimiz çocuklarımız önce kendini, insanlığı ve doğayı öğrenmeli, ondan kopmadan teknolojiden yararlanmalıdır.

Çok sevgili çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize sağlıklı, huzurlu ve başarılı güzel bir eğitim yılı ve hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım 🙂

Kucak dolusu sevgilerimle 🙂

Binnaz ablanız.

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.