Çocuk Ve Kitap

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!

Çocuk Ve Kitap

İnsanın yaşam evrelerini bebeklik, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlılık olarak sıralayabiliriz. Bebeklik ve çocukluk derken, son çocukluk evresi 6 yaşında başlar 14 yaşına kadar devam eder. Bu dönem “Öğrenme Dönemi” olup, çocuğu yetişkinliğe hazırlar. Bu dönemde çocuk, düşüncelerini daha iyi dile getirebilir, iletişim kurmada daha beceriklidir. Dilin inceliklerini bilir ve sözcük kullanım becerisi artar. Bilmece ve sözcük oyunlarından hoşlanır, deneyerek öğrenmeyi, sorunlarıyla başa çıkabilmeyi öğrenir. Soyut kavramlar daha iyi anlaşılır, neden sonuç ilişkisi kurabilme ve eleştiri yeteneği gelişir. Doğru sayılan davranış kalıplarının ve ahlak anlayışının kazanıldığı dönemdir. Çocuk, şiir ve öykü yazmaya genelde bu yaşlarda özenir. Bu dönem çocuklarına, kitap seçiminde sözcük dağarcığı daha geniş, hayal dünyasını besleyen eserlerin yanı sıra sosyal konulara da yer veren eserler dikkate alınmalıdır.

Çocukların ruhsal gereksinimlerini beş başlık altında toplayabiliriz. Güven, başarma, bir gruba dahil olmak, oyun ve değişiklik, estetik. Ruhsal gelişimi, güven duygusu, başarma isteği bu dönemde başlayan çocuklara bu nedenle kitap seçimi çok önemlidir. “Çocuk kitabı, çocuğun ilgi ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılayan, fakat her şeyden önce çocuğun zevkle okuduğu bir eserdir” Çocuk kitabının temel amacı çocuğun ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak, gelişimine katkı sağlamak, okuma alışkanlığı kazandırmak, estetik değerler kazandırmak, eğitimine yardımcı olmaktır.

Anadilinin gelişimine katkı sağlaması, dinleme yeteneğini geliştirmesi, çocuğun kendisini ve çevresini tanımasına yardımcı olması, hele kişiliğinin oluşmasına yardımcı olması açısından çocuk kitapları çok önemlidir. Bu kitaplar, çocukta duygusal ve kavramsal gelişimi hızlandırır, soyut kavramların öğrenilmesinde yardımcıdır. Sosyalleşmesini sağlar ve günlük hayatın gerçeklerine hazırlar. Eleştirici ve yaratıcı düşünmesini sağlar. Sorunların çözümüne ve istenmedik davranışların değiştirilmesine yardımcı olur. Sanata ilgi duymasına katkı sağlar.

Çocuk Ve KitapBu yaşlar çocukluktan gençliğe geçişin başladığı yıllardır. İçe dönük olunan bir dönemdir. Çocuk bu dönemde kendine bir model arar. Bu nedenle biyografileri bolca okur. Fen, teknik, macera, dedektiflik hikayeleri, romantik hikayeler, tarihi romanlar en fazla okunan türlerdir. İdealizm ve koleksiyonculuğun geliştiği bu yıllarda çocukla iyi iletişim içinde olunmalı ve takip edilmelidir.

Birçok çalışmalar sonunda, kasım ayının ikinci haftası dünyanın birçok uygar ülkesinde “KİTAP HAFTASI” olarak kabul edildi. Milletlerarası bir duruma gelen bu hafta yurdumuzda ve diğer ülkelerde “DÜNYA ÇOCUK KİTAPLARI HAFTASI” olarak kutlanmaktadır.

Oğlum Sertaç Taşdelen eline kitap alıp, sayfalarını çevirmeyi öğrendiği günden beri okumayı çok sever. İlkokul, ortaokul ve lise dönemlerinde ne zaman alışverişe çıksak eve kucak dolusu kitaplarla döner, merakla okumaya başlardı. Yatarken okuduğu, ders aralarında okuduğu, seyahatlerde yol boyunca okuduğu ve tatil kitapları vardı. Okul arkadaşlarının anneleri beni ararlar “Sertaç okumayı çok seviyor, benim oğlumu da alıştırsın” derlerdi. Örnek bir öğrenci ve iyi kitap okuyucuydu. Şimdi durum değişti mi? Hayır artarak devam ediyor tabi ki ve 4- 5 kitabı aynı anda okuma özelliği hala devam ediyor.

Gerçekten bir kitabın gelişen bir bireyin üzerindeki etkilerini adım adım gözlemlemiş ve sonuçlarına tanıklık etmiş bir anneyim. Evet okuduğu kitaplar oğlumun, sosyalleşmesine, duygusal gelişimine, sanata ilgi duymasına vesile oldu. Çocukluk yıllarında okuduğu Brezilya’lı yazar Jose Mauro’nun “Şeker Portakalı”, Jules Verne’nin “Aya Yolculuk”, yine Jules Verne’nin “Denizler Altında 20.000 Fersah” onun maceracı kişiliğini de etkiledi.

Okumak dünyayı ve kendini sorgulamanın ilk adımıdır. Bu nedenle kitap okumak başka insanları, başka hayatları tanımanıza vesile olacaktır. Kitap okurken belki küçük bir odadasınız fakat zihninizdeki hayal diyarında belki kıtalar aşıyor, belki de gelecekte bilinmez uygarlıkları keşfediyor olacaksınız.

Sizlere ” Bir kitap okudum hayatım değişti ” dedirtecek, güzel kitaplarınız olması dileği ile harika bir pazar günü diliyorum, benim sevgili kahve dostlarım…

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.