Çocuk Deyip Geçmeyin

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamedSevgili öğrencilerimiz okulun son haftasında tatil ne zaman, tatile az kaldı heyecanı yaşarken tatil geldi, bir haftası geçti bile. Şimdi sevgili öğrencilerimiz okul ne zaman açılacak heyecanı içindeler.

Yarı yıl tatilinde çocukların ve ailelerin kayak ilgisi her geçen yıl hızla artıyor. Ülkemizde kayak sporunun yapıldığı çok güzel yerlerimiz var. Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes en çok tercih edilen yerler. Palandöken ise yağan kar ve kar kalınlığı nedeniyle mükemmel bir bölge. Kış mevsiminin ortasında soğuk hava ve kar yağışını istemeyenler içinse sıcak ülkelere gitme şansı da var. Sımsıcak bir hava ve denizin keyfini çıkarmak isteyenler için inanılmaz bir fırsat.

unnamed (4)Birçok öğrenci tatil fırsatını kitap ve defter kapağı açmadan, okullar açılana dek televizyon seyrederek, geceleri geç saatlerde yatarak, ya da bilgisayar başında saatlerini harcayarak geçirirler. Tatil boyunca tembelliğe alışan çocuk okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanır ve uzun süre kendine gelemez.

Çocuk için mutlaka bir tatil programı yapılmalı, ulaşmayı düşündüğü yeni hedefleri belirlemelidir. Çocuk konu tekrarı yapmalı, eksik kalan konuları tamamlamalı, bol bol test çözmeli, kitap okumalı, ve yeni konulara hazırlamalıdır. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırmalı, mutlaka spor yapmalıdır.

Bazı çocuklar koşabilecekleri, tırmanabilecekleri, atlayıp zıplayabilecekleri etkinlikleri severken, bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha sakindir ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri bir fırsat sunulursa harikalar yaratabilirler. Ahşap atölyeleri, alçı kursları, marangozhaneler yaratıcı çocuklar için mükemmeldir.

unnamed (3)Çağımız teknoloji çağı olması nedeniyle çocuklarımız da üstün yetenekli çocuklar. Daha 2 yaşında bebek sayılabilecek çocuk, bilgisayarı açıp kapatabiliyor, ilgisini çeken çocuk oyunlarını kendi kendine izleyebiliyor. Bu çocuklar daha enerjik,daha çok soru soran, daha çok öğrenmeye açık çocuklar. Bu tip çocukların öğrenme isteğinin karşılanması, farklı ilgi ve farklı eğitime ihtiyaç gerekiyor. Artık çocuklar küçük yaşlardan itibaren denizlerdeki gizemli hayatı, dünyamızdaki ekolojik dengeyi, uzayı merak ediyor.

Hayatta başarılı olmak için yüksek notların tek başına yeterli olmayacağı inancındayım. İlkokuldan başlayarak çocuğun sanata, spora, resme, müziğe, tasarıma dair hünerlerini keşfetmek gerekiyor. Benim oğlum da bu tip yaratıcı bir çocuktu. Hem şubat tatillerinde hem yaz tatillerinde gitmediği etkinlik kalmadı diyebilirim. Alçı kurslarından tutun da dalgıçlık, fotograf kurslarına kadar her anını güzel değerlendirdi. Üniversite yıllarında bütün hünerlerini değerlendirecek hale geldi.

unnamed (2)İş adamı olduğunda profesyonel bir fotoğrafçı olarak yurtdışında sergiler açtı, görsel sanata duyduğu ilgi onu çok değişik ve güzel yerlere taşıdı. Hiç bir şey bir anda olmuyor. Her anne baba, özgüvenli ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için çocuklarını ilgi ve sevgiyle büyütmeli onu çok yakından takip etmeli. Çocuklara kaldıramayacağı kadar sorumluluk yüklememeli. Aksi takdirde başarılı olabilmesi için atılan her adım başarısızlık olarak geri dönebilir diye düşünüyorum.

Her çocuğun farklı kişiliğe sahip olduğunu, farklı hızda geliştiğini unutmamak gerekir. Çocuklarımız gözbebeğimizdir.. Her doğan çocuk kıymetlidir. Onları yetiştirirken fiziksel, ruhsal, duygusal ihtiyaçlarını karşılamada ve topluma hazırlamada bir sanatcının sanat eserine gösterdiği özeni gösterebilmeliyiz.

Haydi çocuklar yarıyıl tatilinin tadını doya doya çıkartın, ikinci döneme süper hazırlanın 🙂

Hepinizi sevgiyle kucaklıyor harika bir pazar günü diliyorum 🙂

Sevgilerimle..

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.