Cilveli Kahve

fal-ad1

Klasik Türk Kahvesi içmeye alışkın damaklar gel zaman git zaman çeşit çeşit kahveler tatmaya başladı. Kakulelisinden zencefillisine envaisi türedi de türedi. İnsanoğlu yeter ki keşfetmeye görsün, geliştirmede ve yaygınlaştırmada oldukça ustalaşmaya başlarlar. Kahve kültürü o kadar yaygınlaşınca içine katılan aromalar sayesinde farklı lezzet seçenekleri ile kafeler adeta birbiri ile yarışmaya başlarlar. Sunum tabaklarından tutun da yanına eşlik eden ikramlıklarına kadar rengarenk olmaya başlar. Sade düz fincanlar yerini daha gösterişli, farklı kulplu yada kesim dizaynlarıyla göz alıcı şekilde olanlara bıraktı.

Öte yandan, kahve severlerin talepleri arttıkça rağbete göre kafe sayılarında da epeyce artış olmakta. Neredeyse iki ahşap masa ve dört sandalye bir kaç kahve aksesuarı olan her yerin kahve dükkanı olduğunu görmekteyiz. Bunların dışına çıkıp konseptini farklı kılmak için emek veren önemlisi kahvesiyle meşhur olan işletmelerde çoğunlukta. Cilveli kahve de böyle işletmelerden birinde geliştirilir ve yaygınlaşır. Adıyla cazibesini koruyan kahvemizin hazırlanışının bildiğimiz klasik Türk kahvesiyle aynı şekilde olduğunu söyleyebilirim. Asıl olay fincana konduktan sonraki süslenmesinde. Cilvesi süsünde, pişen kahvemizin üzerine çifte kavrulmuş ve de öğütülmüş olan badem parçaçıkları serpiştiriliyor. Bazen de bir iki lezzet sırrı diye adlandırdıkları baharat ile tadından yenmez, pardon içilmez cilveli kahvemizi elde ediyoruz. Keyfi de, badem parçacıklarını kahvenin köpüğünün üstünden yemekte!

Umarız kimi girişimciler Manisa yöresine ait olan bu eşsiz lezzetine sahip çıkarak patentini alır ve koruma altında tutar. Eski zamanlarda haremdeki kızlar şehzadelerin gözüne girmek için değişik tatlar yaparak gözde olmaya çalışırlarmış. Farklı ülkelerden olan kızlar birbirine değişik hünerlerini göstermek için mücadele ederlermiş. El lezzeti kimin iyiyse kahve onunla gidermiş şehzadeye. Manisa’da Sancak Beyi olarak görev yapan şehzadesine, üzerine badem döverek hazırladığı kahveyi sunan genç kız bu kahve ile şehzadenin gönlünü kazanmış olduğu için ”Cilveli Sultan Kahvesi” olarak da bilinir. Geçmişte kalan bu alışkanlık gelinlik kızların damat kahvesi olarak cilveli kahveden hazırlamaya başlamasıyla günümüze kadar uzanmıştır. Ağız tatlığında, eğri oturup doğru konuşulma anlarında kısacası bahanesi çok ama tadı vazgeçilmez olan kahvenin bağımlılık öykülerinden biridir Cilveli Kahve.

Hepinize mutluluk, şans ve afiyet diliyorum.

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.