Burçlar Kaydı mı? Yılan Burcu Var mı?

fal-ad1

Astroloji yolunda herkese merhaba,

Yine bir merkür gerilemesi esnasında geçmiş dönemlerde de bir çok kez gündeme kasıtlı RESİM 1olarak getirilen ve temel prensipte astrolojinin kavranamamasından kaynaklanan bir çarpıtma şu günlerde “13. Burç bulundu, burçlar kaydı” başlığı ile yeniden gündemimizde. Her sene karşılaşılan bir temcit pilavı hikayesi…

Burçlar kaymadı kaymaz, durumun temelden kavranabilmesi için isterseniz önce Zodiac Kuşağı dediğimiz kuşağın ne olduğuna birlikte bir göz atalım. Zodyak, dünyamızın ekliptiğin her iki yanında 8’er derecede görülen gökyüzü kuşağı. Gezegenler bu kuşakta görülürler. Astrolojide bu gökyüzü kuşağı otuzar derecelik on iki eşit kısma bölünür. Bu eşit parçaların her biri de bildiğimiz burçlardır. Her burç ismini, (başlangıçta o burcun arkasında konumlanmış olan, ancak presesyon nedeniyle artık tam o konumda olmayan) bir takım yıldızdan alır. Ancak isimleri aynı olsa bile burçlar ve takım yıldızlar aynı şey değildir.

Yani özetle, kavram karmaşası yaşanmasının nedeni her ikisinin de aynı isimle anılmış olmasıdır. Örneğin, Koç Takım Yıldızı ile, Koç Burcu aynı kavramı ifade etmez, tamamen birbirlerinden farklıdır. Ayrıca, Takımyıldızlar ile Burçların kapladığı alanlar da birbirinden farklıdır. Örneğin, Başak Takımyıldızı 45 derece, ancak Akrep takım yıldızı 7 derece alan kaplar. Güneşin her gün bir derece ilerlediğini düşündüğümüzde, astroloji için Başak burcu 45 gün, Akrep burcu 7 gün sürmez.

Astroloji kapsam olarak takım yıldızlara (sabit yıldızlara) yer vermekle birlikte, sayısal bölünme ve geometri gerçeklidir. Akrep burcu ile Yay Burcu arasında bir bölümü bulunan Ophicus Takımyıldızı (Yılancı) zodyakda astrolojinin kullandığı 360 derecelik bir dairenin 30 ar eşit derece ile 12 eşit parçaya bölünmesinin içinde yer almaz.

RESIM 2Batı Astrolojisi Sideral Zodyak değil, Tropikal Zodyak Kullanır. Astroloji, ilkbahar mevsimini başlatan ve ilkbahar ekinoksunu temsil eden Koç burcundan başlayarak 30 derecelik parseller oluşturan Mevsimsel Zodyakı esas alır. Güneş’in 21 Mart itibariyle 0 derece deklinasyona ulaştığı ilkbahar noktasını başlangıç olarak alır ve 12 burcu 12 eve 30 ar derecelik parsellerle ekliptik üzerine yerleştirir.

Sözün özü dostlar, ekliptik üzerinde 12 tane burç vardır; ekliptiğe yakın yerleşmiş takımyıldızlar ise 13 tanedir. Burçlar ile Takımyıldızlar aynı şey olmadığından, 13 burç yoktur. Ophicus (yılancı) bir takımyıldız ismidir. Astrolojide “Yılancı burcu” diye bir burç yoktur.

Sevgilerimle

fal-ad1
Pelin Yıldırım

Pelin Yıldırım

1974 Ankara doğumlu, İşletme fakültesi mezunu, uzun yıllar uluslararası ticaret alanında çalıştı. “Yukarıda Ne Varsa Aşağıda O Vardır “ cümlesi onu önce hermetik felsefe ve ardından Astroloji ile tanıştırdı. Astrolojinin çeşitli tradisyonlarında eğitimler aldı. Klasik Batı Astrolojisi, İlişkiler Astrolojisi ve Ruhsal Astrolojisi alanlarında uzmanlaştı. Ayrıca yurtdışında Astro Psikoloji eğitimi aldı. Astoloji ile eşzamanlı olarak Amerika California’da yerleşik I-NLP Center ile NLP Master düzeyde çalışmalarını özellikle kadın farkındalığı ve ilişkiler konularına yönelik sürdürmeye devam ediyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.