Bol Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

fal-ad1

Merhabalar kahve severler.

Bol KöpüklüTürk kahvesiBu gün sizlerle o çok sevdiğimiz harika kokulu eşsiz lezzetin bol şekerli yapılışını paylaşırken, minicik masalsı hikayesine de değineceğim.

Osmanlı döneminde bize gelişi bir hayli ilginçtir kahvenin. 1519 yıllarında 1.Selim döneminde tanışmışız bu lezzetle. Fakat bu içeceğin insanları camilerden uzaklaştıracağı, çünkü içilirken koyu sohbetlere, içten kahkahalara şahit olmuşlar çünkü. Bir süre yasaklanmış tüketilmesi. Osmanlıda dini vecibeler hariç toplanması hoş karşılanmıyormuş o zamanlarda. Öle olmuş böle olmuş derken kimilerimizin günde bir kaç kez bile içtiği ve asla vazgeçemeyeceği dünyaca ünlü bir içeceğimizdir kahve.

İçimi damak tadına, mideye göre, zevke göre şekillenir. Genelde acım trak tadı nedeni ilede bol şekerli tercih edilir. Ne yalan söyleyim bende bol şekerli içmeye bayılıyorum.

Bol Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?Şimdi gelelim, bol şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır? sorusuna. Öncelikle kişi sayınız kadar fincanı ölçü alarak cezvemize su koymalıyız, ve her bardak için 3 adet küp şeker yada 2 tatlı kaşığı şeker ve son olarakda 2 tatlı kaşığı taze çekilmiş Türk kahvemizi ekleriz. Köpüklenerek kabarmaya başladığında köpükler bardaklara bölünür ve yeniden ocağa alınır cezve, sonrasında ise tekrar kabardığında ocaktan alınır ve bardaklara konur. Güzel bir Türk lokumu yada eski osmanlı’da ki gibi gül şerbeti ile servis yapılabilir.

Daha çok köpürmesi için benim tarifimide nacizane paylaşmak istiyorum sizinle. Ben su ve şekeri ölçü olarak aynen biraz önce yazdığım gibi hazırlıyorum fakat kahveyi koyup hepsinin kaynamasını beklemek yerine öncelikle su ve şekerin kaynamasını bekleyip sonra kahvemi ekliyorum ki, inanın bu taktik daha çok köpürmesine neden oluyor.

Türk kahvesiKüçükken hatırlıyorum da annemin dost sohbetlerinde kokusundan çok canım çekmesine rağmen “sen daha küçüksün, kara olursun” diye içirmezlerdi bana kahve:) Ondanmıdır bilinmez en az barok ve rokoko kadınları kadar beyazım şimdi.:)

Evet kahve dostları yaptık kahvelerimizi eğer yanında güzel paylaşımlar yapacağınız dostlarınız varsa tadı dahada lezzetli olacaktır eminim. Ama aniden canınız çekti ve kalkıp kendinize şöyle bol şekerli, bol köpüklü bir kahve hazırladınız ve yanınızda kimseler yoksa, o zaman ve her zaman bekleriz sizi binnazabla.com‘a 🙂

Mutlu günler diliyorum, sevgi ve sağlıkla kalın…

Bahar Özmen.

fal-ad1
Bahar Özmen

Bahar Özmen

1983 Ankara doğumluyum, küçük yaşlarda başlayan ön görü yeteneğim rüya yorumlamak ve yorumlardan sonra birebir yoruma uyan şeyleri yaşamakla başladı. Sonrasında ÖN GÖRÜyü araştırmaya ve gizemine kapılmaya başladım. Kahve ve tarot, rüya yorumundaki yeteneğim arkadaşlarıma, arkadaşlarımın arkadaşlarına ve hatta daha evvel hiç karşılaşmadığım kişilere yayılması beni buralara getirdi, pozitif düşüncenin ve hümanist yaklaşımımın sadece yorumcu olarak değil içinizden biri gibi kabul görmeme neden olacağını düşünüyorum. Sevgiyle ve sağlıkla kalın:)

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.