Bayram Kahvesi

fal-ad1

közde-kahve

Bilen bilir, bu toprakların sevecen, umutlu ve iyi kalpli insanları, her ne yaşanırsa yaşansın içlerindeki hoşgörü ve sevgiyle, özellikle bayram günlerinde, bir araya gelerek birbirlerine güç verirler. Küslükler, dargınlıklar varsa biter, uzaklarda olunduğundan ya da günlük hayatın yoğunluğundan ihmal edilen dostluklar pekişir. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrının olduğu bu güzel insanların dünyasında böyle zamanlarda pişen bir kahvenin kıymeti çok daha büyük oluyor elbette.

Günlük kullanılan emektar fincan takımları böyle günlerde yerlerini vitrinin en ücra köşesinde, senede bir ya da iki kez kullanılan yeni takımlara bırakır. Ev ne kadar kalabalık olursa olsun herkesin kahvesini nasıl içtiği itinayla öğrenilir ve isterseniz otuz fincan olsun her birinin köpüğü ve kıvamı eşit olur.

İşte karşınızda bayram kahvesi! Tadı damağınızda, muhabbeti hatrınızda, neşesi tebessümünüzde öylece kalıverir. Sonra adettendir kapatılır fincanlar gayri ihtiyari. Kahve falından anlayan anlamayan aile bireylerinin her biri birer yorumcu olur. Üç beş sözcük bile dökülse dudaklarından kardır.

Türk kahvesi ve kahve falının bu denli bir muhabbet zenginliği oluşturması, onu her daim baş tacı yapmıştır. Telvenin fincan tuvaline çizdiği türlü çeşitli şekiller hayal gücünün ve hislerin ışığında birer masala dönüşür. Bu kişiye has masal öylesine içtendir ki, dinleyeni de anlatanı da hayretli bir merak kaplar. Bugünün durumu ve geleceğin öngörüsünü bir başkasının hisleriyle kurgulamak her zaman cazibeli olmuştur. Kahve falının aynı zamanda sempatisini de pekiştiren bu durum elbette bazı insanlar için farklıdır. Bizim sitemiz binnazabla.com‘daki yorumcular bu duruma iyi bir örnek. Kuşkusuz onlar da aileleriyle bayram kahvesinin tadını alıyorlar ancak hislerini ve paylaşımlarını çok şükür binlerce insanla paylaşabiliyorlar. Bu bayram da sizlerin bayram kahvenizi içtikten sonra mutlaka kapatıp, telefonunuzla resmini çekip, o an uygun olmasanız bile herhangi bir zaman Binnaz Ala yorumcularından birine göndermenizi öneriyorum.

Mutlulukla dolu, hoşgörülü ve birlik içinde bayramlar geçirmeniz dileğiyle, kahvemi yudumluyorum.

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.

 

fal-ad1
Emir Adalı

Emir Adalı

Yaklaşık 10 yıldır gösteri sanatları yönetmenliği yapan Emir, çevresinde hemen farkedilir 6. hissiyle tanınıyor. Kendini "milyonlarca küçük telve zerresini konuşturan adam" olarak tanımlayan Emir, yalnızca Binnaz Abla çatısı altında yüzlerce kişinin derdine, sevincine ortak olmuştu. Şimdi ise Binnaz Abla blog sayfasında, yazılarıyla sizlerle olmaya devam edecek.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.