Bayram Arifesi ve Arife Suyu :)))

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Seyranbağlarındaki bağ evimiz tek 20130804_103051katlı, 5 odalı, her odası ayrı renk, dışı sarı boyalıydı. Sobalı bir evdi. Vezüv marka büyük boy bir sobamız vardı, bahçe içinde olması nedeniyle çok şirin bir evdi. Yaz gelince bağda bahçede oynar, kışı da soba başında geçirirdik. Sobalı bir evde yaşamak ayrı bir keyifti. Banyosunda odunla ısınan, odun sobalı bir termosifonu vardı. Eskiden öyle her gün yıkanılmazdı. Haftada bir gün banyo günü olur, herkes o gün sırasıyla yıkanırdı.

Eskiden de Ramazan ayı çabucak geçer, bayram telaşı başlardı. Önce evdeki tüm perdeler, örtüler, çarşaflar, giysiler yıkanır, bahçede ağaçlar arasına gerilen ipler üzerine sıra sıra asılır özenle kurutulurdu. Tüm eşyaların altları süpürülür, silinir, camlar, kapılar pırıl pırıl yapılırdı.

şekerlemeBayram yemekleri ve bayram tatlısı için de bir gün ayrılırdı. Alışverişe çıkılır bayram için şeker, lokum, çikolata alınırdı. Bayramlaşmaya gelen her misafire limon kolonyası serpilir, arkasından şeker ikram edilirdi. Şimdiki gibi her gün bir giysi, ayakkabı alınmaz, bayramdan bayrama alınırdı. Bayramlıklarımıza sarılıp yatmak en güzel, en mutlu şeydi. eğer habersiz alınan bir hediyeyse yastığımızın kenarına konur, uyandığımızda büyük sürpriz olurdu.

Bu telaşın içinde ”Arife Günü” gelir legende-yikanan-bebek_3çatar, tüm aile ”Arife Suyu” ile yıkanmak için, banyomuzdaki odun sobalı termosifon yakılırdı. Müthiş bir şeydi bu termosifon, soba gibi olan alt bölümünde yanan odunlar, hem banyoyu ısıtırdı hamam gibi, hem de suyu.

kurnaÇeşmesinin altında mermer bir kurnası vardı. Annem akan kaynar suyu kovaya doldurur, soğuk suyla ılıştırır, hamam tasıyla başımızdan aşağı dökerdi. O zamanlar el yapımı kese ile kıpkırmızı olana kadar keselerdi annem bizi. Mis gibi sabun kokardı saçlarımız.Havluya sarmadan önce son suyu başımızdan aşağı dökerken, nazar duaları okur, ”sağlık sıhhat suları olsun” der, üç tas su döker iyice durulardı bizi. Sonra sıkıca sarardı lavanta kokan havlulara.

Giysilerimizi giyerken buz gibi şerbet getirirdi annemiz. Buz gibi şerbetin serinliğinde  ”işte hayat bu” diye mutlu olurduk. Biz üç kardeş kıpkırmızı cildimiz,  pırıl pırıl giysilerimizle tam bayramlık çocuklar gibi olurduk. Annem ”arife suyu ile yıkanmak, pek sevaptır ” derdi.

İşte yine Bayram yine Bayram Arifesi :)))

Eğer Arife Günü ‘arife suyu’ ile yıkanmadıysanız, ayakkabıya kadar bayramlık almadıysanız, giyeceğiniz bayramlıkların heyecanı ile uyuyamadıysanız, bayram sabahı ilk iş anneniz ve babanızın elini öpmediyseniz, bayram harçlığı almadıysanız, hiç bayram yaşamadınız demektir.

Bütün küsler barışmalı, büyüklerin gönlü alınıp hatırlanmalı, çocuklar sevindirilmeli, vefat etmiş olanlar ziyaret edilmeli.

Bayramı doya doya yaşamalı,

Arife suyu da unutulmamalı :))))))))

Hepinize sevgi dolu, huzur dolu, mutlu bir bayram diliyorum benim sevgili dostlarım !!!!

Hepinize iyi pazarlar ..

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.