Bahçemdeki Bahar!!!

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Bahçemdeki BaharEczanemin yanındaki garajımızın bahçesinde bir erik ağacı var. Öyle güzel meyve verir ki, yoldan gelip geçenler dayanamaz, daha meyveler olgunlaşmadan birer birer tadına bakalım derken bitirirler.

Aylardır önünden geçtiğim cansız ve kupkuru duran bu ağaç o kadar güzelleşmiş ki.. Özensizce birbirine girmiş olan dalları, yer yer dökülmüş ve çatlamış kabuklarıyla yaşadığına dair en ufak bir belirti göstermeden, bıkıp usanmadan beklemiş durmuştu orada öylece..

İki gün önce garajımızı temizletirken gördüm onu. Aman Allah’ım bu ne güzellik böyle.. Doğanın muhteşem döngüsü başlar başlamaz nasıl da eşsiz bir güzelliğe kavuşmuş, o tomurcuklar birden bire nasıl ard arda sıralanmış.

DSC07143Bu ne güzellik, bu ne muhteşem bir doğuş. Şiddetli yağmur yağıyordu onu gördüğümde, sevinçli çocuklar gibi dallarını kaldırmış ”ver Allah’ım ver ” der gibiydi. Dün saatler süren bahar yağmurlarıyla kutsanıp yıkanırken, bugün içini ısıtan güneşe bakıp göz kırpıyor sanki. Bahar! sen ne güzel bir mevsimsin böyle !! Aylardır uykuda olan bütün tabiat aynı anda gözlerini açıp uyanıyor.

Daha düne kadar incecik yıpranmış dalları birbirine girmiş renksiz kupkuru bir ağaçken, ne güzel bir gelin olmuşsun sen böyle. Oysa ki, kelimenin tam anlamıyla kabuğuna çekilmiş, umudunu hiç yitirmeden yaşadıklarını içinde saklar gibiydin. Biliyordun ki yüreğini sınırsız güzelliklere, yepyeni coşku ve sevgilere hazırlamak için gerekli bir durum ve süreçti bu..

22486869Az kalmıştı yeniden filizlenecek, yeniden doğacak ve kaldığı yerden devam edecekti. İçinde sakladığı tomurcukları, sevgiyi, coşkuyu göstermeye çok az kalmıştı. İşte o gün bu gündü. Güneş bulutların arasına kah saklanıyor, kah yüzünü gösteriyor, sanki güneş ile doğa saklambaç oynuyor gibiydi. İçini ısıtacak bir sıcaklık, susuzluğunu giderecek bir yağmura ihtiyacı vardı. Bahar yağmurları ile can bulup, hayatın yaşanası ve defalarca doğmak olduğunu gösterecekti.

Yepyeni umutlar içinde, yüreklerde coşku ve sevginin canlanması, yaşamı yeniden keşfetmek adına verilen ilahi bir mesaj, eşsiz bir seremoni bu.. Özlemle beklediği sıcaklıkla ısındı ve hızla tomurcuklarını sundu bizlere. Mucize böyle başladı !! ” Yeniden Doğuş ” Bu muhteşem şölen Seyranbağlarındaki bağ evimizin bahçesindeki meyve ağaçlarında da sürüyor. Badem ağaçlarımız gelinliklerini giymişler bile. Arılar çiçeklerin üstünde vızır vızır, yeniden doğuşun sevincini yaşıyorlar. Onlar da uyanmışlar kış uykusundan.

tomurcuk“Baharın müjdecisi” badem ağaçlarıdır. Baharın gelişini ilk onlar kutlar. Meyve ağaçlarının en haylazı, en başına buyruk, en risk almayı sevenidir. “Herşeyin bir zamanı vardır” demez, Mart geldi mi, azıcık güneşi görsün yeter! Heyecanlanıp, hemen tomurcuklarını patlatıp, açar. Pembe, beyaz çoşkuyla dolar. O çiçekler çağla olur çıtır çıtır yenesi. Sonra içindeki beyaz sulu çekirdek olgunlaşarak badem olur. O bademlerden yazın içimizi serinleten buzlu badem yapılır. Yetmez! badem çekirdeği kurur; iç badem, kuru badem olur. Kavurursun tuzlu badem, şekerleyip ezersin olur sana nefis bir badem ezmesi. Bir de damakları çatlatan acı badem kurabiyesi olur ki, yeme de yanında yat:) Güzellik sütü, kremi de cabası!

Dünyaya baktığımda her şey bizim için.

Düşündüm ki; hiçbir şey karşılıksız değil

Kış bitmiş, yağmurlar yağmış, güneş yüzünü göstermiş, arılar çiçeklere koşmuş.

Bahar kokmuş dörtbir yanımız, baharla yeşerdiler umut yapraklarımız.

İçinizdeki baharlar ve sevinçler hiç bitmesin !!

Hepinize mutlu ve bahar taeliğinde bir pazar günü diliyorum

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

2 Yorum
  1. Bu ne nazenin bir pazar yorumu. Yaradana şükrediyorum böyle güzel ve münevver bir insan göndermiş dünyaya… Binnaz Ablam normalde ben samimi olmadığım çoğu kişiye siz diye hitap ederken, SENinle sanki yıllardan beri sonsuzluktan mutlakıyetten beri şu kalplerimiz tabiri caizse yapışmış diyeyim.Zira sana canım ablam diye haykırmak istiyorum. Kelime kurmak ne mümkün. Sen var ol ki bizlerde senden güç alalım. Sevgin her daim güzel bahar leylakları gibi yayılsın tüm insana değer verenlere, insanı insanlık adına sevenlere… Abla yorumundaki badem ağacına benzettim ben kendimi. İnşallah onun gibi gamsız bir hayata, bahara merhabalar derim. Hayatta hiç haylaz olmadım ama bundan sonra sanki hak ediyorum gibi bir his belirdi içimde… Fakat her şeyden güzeli de yararlı olmak, işte bu tam bana göre… Badem ağacına senin aracılığınla bir dileğimi fısıldayacağım. Bu dileğimin gerçekleşeceğine inanarak seni tüm güzelliklere emanet ediyorum…

  2. İkinci görseli benden çaldığın yetmiyormuş gibi baharla ilgili yazılarımdan sürüyle cümle çalmışsın.
    Bu ne utanmazlık kardeşim!!!
    Yaptıklarını en kısa zamanda yok etmezsen seni blogumda teşhir edeceğim hırsız Binnaz!
    Google’a şikayet edip siteni de kapattırabilirim ona göre…

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.