Aylardan Nisan..

fal-ad1

nisan1Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Bu günlerde kış soğuk günlerini de yanına alarak gidiyor. Bahar tüm renklerini, tüm güzel kokularını toplayıp gelmek için gün bekliyor.. Pembemsi tomurcuklar, yeşil yapraklara dönüşmekte. Mini mini kedicikler saklanacak yer arıyor, her duvarın kenarında oynaşıyorlar. Kapkara kargalar dallarda telaş içindeler. Serçeler ise çok mutlu. Kelebekler henüz ortada yoklar. Bahçeleri otlar kapladı. Yemyeşil
otların arasından kır çiçekleri narin narin bakıyorlar. Sarı beyaz papatyalar ne çok nisan2yakışıyorlar yeşilliğin arasına. Uçsuz bucaksız ovaların nazlı çiçeğidir papatyalar. Hele gelincikler, kara göbekli ateş kırmızısı gelincikler. Eline alsan hemen incinir, yaprakları solar, oysa aşılmaz dağların eteklerinde acımasız rüzgarlara direnirler. Güneş altın ışıklarını saçıyor, kupkuru dallar çiçek açıyor, mavi renkli kuşlar cıvıldaşıyor. Kısaca tabiat ana yeniden uyanmış, kollarını iki yanına açmış bizleri bekliyor.

Baharda güzeldir yurdumuzun her yanı. Çiçeklerle birlikte umutlar da yeşerir, yeniden nisan3mutlu olur insan. Bahar rüzgarlarıyla birileri üşür, birileri daha da esmesini ister. Esen rüzgarda birileri deniz kıyısını, birileri her yeri, birileri ise başını yastığa koyduğu yeri sever. Her bahar bu baharda olduğu gibi yeni bir gün başlar.

nisan4İki gün önce sabahın kör karanlığında, penceremin önündeki kocaman sokak ağacının dallarında bir kavga bir kavga.. Aynı dala yuva yapmak isteyen kargaların kavgasıymış
meğer. Üç karga kıyasıya mücadele ediyor, o kadar boş dal varken aynı yuva için, ölümüne mücadele ediyordu. Aşağı düşmeyi bile göze alıp gaga gagaya kavga ediyorlardı. Beyaz şeritli karga, yeri geliyor yuvanın tepesinde sorti yapıyor, kamikaze dalışı ile hücum ediyor, yeri geliyor ağzındaki çırpı ile kılıcını çekiyordu.. Sesleri kıyameti kopartıyor, sabahın alaca karanlığında mahalleyi çınlatıyordu. Yuva, kavga eden üç kargaya da yar olmazken başka bir karga fırsatı değerlendirip yuvayı ele geçirdi. Vallahi onlarda da rant var mı bilmiyorum ama en manzaralı, en güzel yere kurdu yuvasını. Onların şamatasına özellikle perdeyi aralayıp bakıyorum. Kıyasıya mücadele ediyorlar. Karga getirdiği çalı çırpıyı öyle güzel ördü ki, resmen güzel bir sepet oldu. Bizim ağaçtaki karga yuvasından ayrılır ayrılmaz, başka bir karga bir hamlede çırpıları kapıp kendi yuvasına kaçırdı. Baya maceralı bir serüven onlarınki. Her gün aynı saatte geliyorlar. Biri dişi, diğeri erkek galiba, artık yuvalarını sıra ile bekliyorlar. Karga deyip geçmemek lazım. Aslında yaşamını yakından izleyince çok zeki bir kuş olduğunu anlıyorsunuz. Çocukluğumdan beri çok ilgimi çeker kargalar. Tabiatta her canlının bir görevi olduğuna inanıyorum. Kıssadan hisse bir çok şeyi öğretiyorlar aslında bizlere.

Kur’an-ı Kerim’de, Allah kardeşinin ölüsünü nasıl gömeceğini ona göstermek üzere, yeri eşeleyen bir karga gönderdi. (Çünkü ilk defa bir ölüm oluyor ve Kabil gömmeyi düşünemiyordu.) Yapacağı işi bir kargadan öğrenince ” Bana yazıklar olsun! Kardeşimin ölüsünü örtmek konusunda, bu karga kadar olamadım” dedi de ettiğine yananlardan oldu.”( El Maide 5/27-31)

bahar-ilaveHayatta hiçbir şey için “en” diyemiyorum. Her şeyin ayrı güzelliği var. Kışı seviyorum ama baharı çok özlüyorum. Yaza bayılıyorum ama sonbaharın renklerine aşığım. Tabiat her şeyi ile kusursuz.. Hayatın ve tabiatın çeşitliliğine hayranım. Bu yüzden bana “hangi renk, hangi müzik, hangi tarz, hangi bölge” diye sorarsanız “en” li bir cevap veremem herhalde. Gördüğüm her güzellikte bir mana, o mananın içinde Yaratan’ı görürüm. Çiçeklere, kuşlara her canlıya değer veririm, baharın güzelliğini görür, yüreğimde hissederim.

Bu aralar baharın en güzel günlerini yaşıyoruz. Bahar mevsimi Nisan ayı ile birlikte ülkemize, milletimize huzur, barış, kardeşlik getirsin benim güzel kahve dostlarım.

Hepinize sağlıklı mutlu pazarlar diliyorum.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.