Avatar Filmi Değil Bildiğiniz Yeryüzü

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım!!!

Oğlum Sertaç Taşdelen’in çalıştığı şirket tarafından Dubai’den Singapur’a transfer olması ile başladı Singapur maceralarımız. Singapur; kendi küçük, ekonomisi büyük, bir şehir ülke. Bu küçük şehir devletinde 5.3 milyon farklı ırktan ve dinden kişi yaşıyor, 4 farklı dil konuşuluyor ama kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Kimse kimsenin yaşam biçimine, dinine ve de kültürel mirasına karışmıyor. Daha önemlisi kimse kimseyi kendine benzetmeye çalışmıyor.

Singapur Budist, Müslüman, Hindu, Hıristiyan ve diğer din mensuplarının barış içinde bir arada yaşadığı çok kültürlü toplum modeline sahip dünyadaki az sayıdaki ülkelerden biri. Kişi başına düşen gelir 65 bin dolar. Nüfus yoğunluğu çok yüksek ve nüfusun % 98 i okur yazar. Sakız çiğnemek, yere izmarit atmak, tükürmek külliyen yasak. Kimse de yapmıyor zaten. Caddeler, sokaklar ve parklar gerçekten tertemiz, sanki yeni yıkanmış gibi.

İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles 1819 yılında Singapur’a gelip İngiliz limanını kurması ile Singapurun modern tarihi başlamış ve dünyanın 6. zengin ülkesi olmuş.

648 kilometrekarelik adanın yarıdan fazlası ormanlarla kaplı. Gökdelenlerin çatılarında dahi bahçeler var. En yüksek doğal noktası olan bölge, Kuzey Amerika Kıtasının sahip olduğundan daha fazla ağaç türüne sahip. “Kuş Parkı, “Botanik Bahçesi, “Ulusal Orkide Bahçesi, dünyanın en büyük insan yapımı olan şelalesine ev sahipliği yapan “Gardens bay the Bay parklarından bazıları. Muhteşem güzellikte, muhteşem temizlikte ve muhteşem bakım altında. Her ağacın kimlik kartı var ve ağaçlara bakan bakıcılarının isimleri metal levhalara yazılıp ağaçların üstüne iliştirilmiş.

Kadıköy’e cami yapılsın mı yapılmasın mı tartışması vardı dün televizyonda. Singapur’u da bu neden ile anımsadım. Zengin bitki, çiçek ve ağaç çeşitleri ile bir doğa cenneti olan bu kadar küçücük bir adayı gördükten sonra neden ülkemizde bu kadar görkemli parklar yok diye hayıflandığım çok olmuştur. Gardens Bay the Bay gibi bir park yakışır aslında Kadıköy’e ve tüm sahillerimize.

Gardens Bay’de 50 metrelik dev insan yapımı ağaçlar var. “Supertree Grove” ismi verilen bu yer ” Sahil Kenarındaki Bahçeler” adı verilen devasa bir parkın yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Sabah 5 ten gece 2 ye kadar açık olan bu parkın bir diğer özelliği ise ağaçların tepesinde inanılmaz bir manzaraya sahip restoranlar. Boyları 25 ila 50 metre arasında değişen bu ağaçlar Avatar Filmindeki gibi fantastik bir görüntüyü yer yüzüne taşıyorlar. Görsel efektler, ışıklar, renk ve desenler muhteşem bir uyumla baş döndürüyor.

Böyle bir güzellik neden bizim sahillerimizde olmasın? Hem insan yapımı ağaçlara da ihtiyacımız yok. Vatanımızın her köşesi muhteşem güzellikte. Herşeyin en güzelini, en iyisini hak ediyoruz. İklim deseniz her köşesi ayrı güzel. Darısı bizim şehirlerimize. Siz ne dersiniz ????

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım…

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.