Annem!

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamedAnnem yok artık, beni düşünen kalbi yok.. Kalabalığın arasından kuş gibi çırpınan kalbi, bizim için çarpan, kaygılarla dolu yüreği yok.. Çıkarken ben kapıdan arkamdan dua edip üfleyen, biraz geç kalsam kapılarda beni bekleyen annem yok artık. Annemi çok özledim, onu yüreğimin üstüne nasıl bastırmak, onu kucaklamak istediğimi bilmeyecek artık. Ama hissedecek..

Anneler birer melektir; sonsuzlukta uyurken de, hayattayken de, mutlaka hissederler yavrularını.

Ördek yavrularının annelerinin peşinden gittiği gibi ben de annemin eteğini hiç bırakmaz nereye gitse peşinden gitmek isterdim. Annem beni ablam ve ağabeyimden 10 yıl sonra dünyaya getirmiş. Bu nedenle gözünden sakınır üzerime titrerdi. Her an aklı bende olur, sıkça kontrol ederdi. İlkokuldan itibaren okula babamın götürüp getirmesi için baskı yapardı babama. Hatta üniversiteyi bitirip eczacı olduğumda bile, Seyranbağları’ndaki apartmanımızın giriş katına açtılar eczanemi, yine beni göz önünde tutabilmek için. Hem annem hem babam çok düşkünlerdi bana.

unnamed (1)Eczanemi açtıktan sonra da destekleri devam etti. Annem erkenden işlerini bitirir eczaneye iner, benim diğer işlerimi yapabilmem için kolaylık sağlardı. Babam da akşam saatlerinde erken gelir, bu sefer annem eve çıkar yemeklerimizi hazırlardı. Annem bütün yemekleri güzel yapardı ama köftesi çok meşhurdu. Okul arkadaşlarım da ders bahanesiyle gelir annemin güzel yemeklerinden yerlerdi.

Seyranbağları’nın kızıydım burada büyümüş, buradan okula gitmiş, burada eczane açmıştım. Bu nedenle herkes bana sahip çıkıyordu, başka semtlerdeki hastanelere bile gitseler, kızımızın eczanesinden ilaçlarımızı alalım düşüncesiyle, dönüp geliyorlardı.Tam 40 yıl çok severek, çok isteyerek eczacılık yaptım. Gelen hastalar sanki benim akrabammış gibi onlara sarılarak, onları severek, onlarla üzülüp, onlarla sevinerek 40 yılı paylaştık. Eczanemi açtığım ilk yıllardaki çocuklar büyüdü, evlendi, onlar da çocuk sahibi oldular. o çocuklar şimdi üniversiteli oldu.

unnamed (2)Geçmiş zamanlardan bir zaman bitişiğimizdeki apartmana bir aile taşındı. Ailenin 2 oğlu vardı. Çocukların annesi genç yaşta vefat ettiği için babaları yeniden evlenmiş ve buraya taşınmışlardı. Çocuklar delikanlı yaşlarındalardı. İlaç ihtiyaçları olduğunda veya bir şey danışacakları zaman eczaneye gelirler ayaküstü sohbet ederdik. Zaman içinde çocuklar okullarını bitirip sırayla askerliklerini yaptılar. Asker dönüşü de sırayla, istedikleri, sevdikleri kızlarla evlendiler. Büyük delikanlı evlenip gelini baba evine getirdi, ailesiyle beraber oturdu.

Damat yakışıklı bir delikanlıydı, kumral tenli, mavi gözlü ve çok koyu olmayan saç rengi vardı. Gelin hanım da çok tatlı bir kızdı. O da kumral tenliydi, zeytin karası gözleri ve simsiyah saçları vardı. Çok yakışıyorlardı birbirlerine. Gelin hanım sıkça eczaneye geliyordu. yemek tariflerinden tutun da, günlük konulara kadar her şeyi konuşuyorduk. Zaman içinde özel konularını da paylaşmaya başladı. Aradan zaman geçiyor fakat çocuğu olmuyordu. Karı koca bir kaç defa doktora gittiler. tedavi oldular fakat istedikleri mutlu habere kavuşamıyorlardı. Bir gün eczaneye ağlayarak geldi. Onu o halde görünce hem annem, hem ben çok üzüldük. Çocuğu olmuyor diye baskı yapıyorlar, sözle onu rahatsız ediyorlarmış. Hatta üvey annesinin köyde kız kardeşi varmış onu kuma getirmek istiyorlarmış..

unnamed (4)Annem bunu duyunca üvey annesiyle konuşmaya gitti, biraz daha beklemek gerektiğini Allah’tan ümit kesilmeyeceğini, daha çok genç olduklarını söyledi. Gelin hanım çok mutsuz ve huzursuzdu, gözündeki yaş hiç bitmiyordu. Gelin hanım “Binnaz ablacığım” diye her gün geliyor duygularını paylaşıyor kocasını ne kadar sevdiğini fakat bu duruma katlanamadığını anlatıyordu. Öyle üzülüyordum ki..

Çok güzel bir Mayıs ayıydı, leylaklar açmış, hava ısınmış bahar iyice gelmişti. Yine bir Hıdrellez kutlayacaktık. Bağ evimizin bahçesindeki gül ağacının dalına niyetler asacak, şarkılar söyleyip komşularla oturup, bir şeyler yiyecektik. Annem gelin hanımı da çağıralım dedi. Bahçeye inerken ona da seslendim çok sevindi. Daha önce hiç Hıdrellez kutlamamış, niyetlerimizi yazdık gül dalına astık. Dualar ettik Allah’tan dileklerimizi diledik, sonra geç saatlere kadar oturup şarkılar söyleyip, maniler okuduk.

Kırmızı kese astım dala, yari sordum sağa sola, Yarın Hıdrellezdir, hepimize hayır ola 🙂

Bir kaç defa tedavi için aşılama olmuştu fakat bebekler yaşamamıştı. Hıdrellez’den sonraki tedavi olumlu cevap vermiş, doktordan müjdeyi alır almaz eczaneye koşmuşlardı. İlk müjdeyi ben almıştım, onlar kadar sevinmiş ve mutlu olmuştum, hatta “Hızır” geldi diye sevinmiştik. İkiz bebekleri oldu biri kız diğeri erkek. İkisi de mavi gözlü harika bebeklerdi. Büyüdüler şimdilerde üniversite öğrencisi olmalılar. Annem her zaman iyi niyetli, iyi insan olmanın faziletlerini anlatırken Allah’tan saf niyetle istenen şeylerin gün gelip gerçekleşeceğini söylerdi. Ben de buna çok inanırım.

unnamed (3)Dünyalar güzeli bir takipçimiz Hıdrellez günü facebook’dan şöyle bir mesaj yazmış; “Binnaz ablacığım ben 2 yıldır bebek istiyorum, iki kere aşılama oldum bu ay tuttu. Hamile olduğumu öğrendim ancak 4 gün sonra bebeğim düştü. Umutsuzluğa kapılmayı hiç istemiyorum. Benim içinde ismimi yazıp ağaca bağlarsanız çok sevinirim”.

Bu mesajı görünce annemi ve bu anımı hatırladım.. Ne kadar güzel, ne kadar içden, ne kadar duygu dolu yazmış.

“Umudunu kaybetme sakın tatlım. Allah kısmet etsin sen de evlat sahibi ol inşallah.”diye cevap verdim.. En saf, en iyi niyetimle yazdım ismini kağıda, gül dalına astım.

unnamed (5)Hepiniz için can-ı gönülden, en saf niyetimle dileklerinizi diledim, isimlerinizi yazıp gül dalına astım. Paranız bol, kazancınız bereketli olsun diye pirinç ve bir sandık dolusu altın bıraktım gül dibine. Ev, araba, bebek sahibi olmak isteyenlere mutlu bir yuva resmi çizdim. İçinde bebek, kapısında araba, ağzınız tatlı olsun diye tuz ve şeker koydum. Bağ evimize Hızır uğrasın Allah herkesin dileğini kabul etsin.

Bugün “Anneler Günü”.. Çok özel bir gün..

Sonsuzluğa uğurladığımız annelerimizin ruhu şad olsun. Anne adayları, anneler, ve anne olmak isteyenlerin “Anneler Günü Kutlu Olsun!”

Hepinize güzel geçecek mutlu bir pazar ve Anneler Günü diliyorum benim güzel kahve dostlarım.

Kucak dolusu sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.