Anne Yüreği<3

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!!

20140510_124455Sevgili anneciğim, küçücükken baş ucumda bana ninni söylerdin, sabahları uyanınca beni okşar severdin, yine al dizlerine, kucağında okşa beni, ninniler söyle.. Bugün hala kulağımda çınlıyor tatlı sesin, sen kalbimin en güzel yerindesin. Benim annem güzel annem, bir gün bile of demeden büyüttün beni, şimdi çok özlüyorum seni. Nur içinde uyu mekanın cennet olsun !! Ankara’nın yemyeşil bağlarının arasındaki bağ evimizde gece yarısı kulağımdaki bir sancı ile uyandım. Sancıdan duramıyor, canhıraş ağlıyordum. Sesime annem de uyandı yanıma geldi, kulağımın ağrısından uyandığımı söyledim. Kucağına aldı beni. Aksi gibi o gece babam evde yoktu, ticareti gereği mal almaya İstanbul’a gitmişti. Sabah olmasına daha çok vardı. Evde ilaç olmadığı için annem müdahale edemiyor, bir aşağı bir yukarı beni hoplatarak vakit geçirmeye çalışıyordu. Daha 4-5 yaşlarında idim.

anneO zamanlarda yakınlarda sağlık hizmeti yoktu, uzakta olan hastaneye gitmek için de taksi yoktu. Karşı bağın içinde yaşayan komşumuz Bayram amcanın siyah, kapısı arkaya doğru açılan bir arabası vardı, taksicilik yapıyordu. Ondan rica edebilirdi annem ama vakit hiç münasip değildi, gecenin bir yarısıydı. Annem beni kucağında hoplatarak bahçeye çıkarttı. ‘Bak gökyüzü karanlık olduğu için ne çok ışık yanıyor, şimdi onlar tek tek sönecek gökyüzü aydınlanacak o zaman Bayram amcaya söyleyeceğim, bizi hastaneye götürecek’ dedi. Yıldızları sayarken, gökyüzüne bakarken, biraz avundum. Artık sabah olmak üzereydi, yavaş yavaş güneş güzel ışıklarını göstermeye başladı. Annem Bayram amcalara gidip durumu anlattı. Bayram amca sabahın ilk ışıklarıyla bizi hastaneye götürdü orda bekledi ve bizi evimize geri getirdi..Annemin sabaha kadar kucağında sürekli birşeyler anlatarak beni avutmasını sonra hastaneye götürmesini hiç unutamam.

O zamanlar ‘Anneler Günü’ yanlızca bir gün olarak kutlanmaz, her gün anneler günü gibi annemize özen gösterir, sever, gönlünü hoş ederdik. Okullarda anne sevgisini konu alan hikayeler, şiirler okunur, piyesler düzenlenirdi. ‘Anne Kalbi’ başlıklı öyküyü okulda okurken bütün çocuklar ağlamıştık.

“Anne kuş yuvasına o gün yiyecek bulamadan dönmüştü. Minik yavrular annelerini görünce her gün olduğu gibi minicik ağızlarını açarak cik cik cik annelerinin etrafını sarmışlardı. Anne kuş mahzun mahzun çaresiz durduktan sonra arkasını dönmüş, sonra gagasını göğsüne bastırmış, yavruları aç kalmasın diye, kalbini yerinden sökerek yavrularının önüne bırakmıştı..”

anne yüreğiOkuduğumuz bu öykü küçücük yüreklerimizi dağlamış, bizi çok duygulandırmıştı. İlk okullarda okutulan ‘Alfabe’ isimli bir kitabımız vardı. O zamanlardan hiç unutamadığım bir çocuk hikayesi daha vardır. O da yine bir kuş hikayesi idi. Yuvada annelerini bekleyen yavru kuşları konu alıyordu. Anne kuş yavrularına yiyecek bulmak için sık sık uçuyor onlara yiyecek getiriyordu. Anneleri gecikince yavrular merak ediyor “Cik cik cik! Annemiz nerede kaldı?” cümlesi sık sık tekrarlanıyordu. Hikaye; “Anneleri hiç gelmiyecekti çünkü bir avcının çantasında cansız yatıyordu.” cümlesiyle bitiyordu.

Her okuduğumuzda bu son cümleyle içimizdeki burukluk artıyor, hıçkırıklar boğazımıza düğümleniyor ve gözyaşlarımız sel oluyordu. Hıçkırıklarla ağlıyorduk.. Bizler de birer yavru kuş gibiydik, küçücüktük, annelerimizi seviyor ondan hiç ayrılmak istemiyorduk.

Annelik duygusu bambaşka güzel bir duygudur.. Duyguların en özü, en gerçeği, en durusu, en temizi ve en sadece senin için olanıdır. Öyle bir duygudur ki senin acını bile neredeyse senin kadar yaşayıp hisseder, bu konuda başka biri daha yoktur. Her şeyiyle fedakarca sahiplenir, korur korumaya çalışır seni. Senin için yaptığı her şeyi bu duyguyla yapar.Karşılık beklemeden, sonsuz sevgiyle saran şefkatli ve merhametli, koruyucu ve kollayıcı harika bir duygudur.

20140510_124533Teyzem Zehra Sayraç’ın iki oğlu vardı, kız çocuğu olmadığı için ablama ve bana çok düşkündü. ‘Teyze anne yarısıdır’ derdi. Oğullarından biri Avusturya’da okurken genç yaşta vefat edince bize daha çok bağlandı. Diğer oğlu üstün zekalı çocuklar sınavını kazanmış Almanya’da okuyordu. Bu nedenle yalnızdı. Biz de onu annemizden hiç ayırmaz çok severdik. Tuğmaç abi Almanya’dan gelirken fotoğraf makinası getirmişti, ilk renkli resimlerimizi o çekmişti.

20140510_124625Annem çocuk yaşta annesini ve babasını kaybedince annemi teyzem büyütmüş. O tarihlerde teyzem evliymiş ve ilk oğlunu dünyaya getirmiş. Teyzem evde rahat iş yapabilmesi için ‘hadi al Tuğmaç’ı biraz gezdir’ dermiş. Annem de yeğenini alır çocuk oyalansın diye tren istasyonuna götürürmüş. Babam da o zamanlar devlet demir yollarında makascıymış. Tren geçmeden önce rayların değişmesi gerekiyorsa onları değiştirirmiş. Babam ilk kez annemi istasyonda görüp aşık olmuş. Fakat her gördüğünde kucağında bir erkek çocuk olduğu için ona yaklaşamıyormuş. Bir gün çocuğu sevmek bahanesiyle annemin yanına gidince yeğeni olduğunu öğrenmiş ve o gün sevinçden uyuyamamış. Sonra annemi teyzemden isteyip evlenmişler. iyi ki de evlenmişler yoksa Binnaz ablanız ben olmayabilirdim :))))))))))

Ben de bir erkek evlat annesiyim, Hergün Allah’ıma bin defa şükrediyorum.

‘Allah’ım! ne iyilik yaptım da bana böyle mükafat gibi bir evlat verdin’ diyorum.

Oğlumdan memnunum, ondan razıyım. Bütün annelerin de evlatlarından razı olmasını ve hayırlı evlatlara sahip olmasını diliyorum.

Sıcaklığı ile ısındığımız, sevgisiyle büyüdüğümüz güzel annelerimiz !!!

Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun !!!

Ebediyete intikal etmiş ışık olmuş tüm annelerimiz nur içinde yatsın,
mekanları cennet olsun…

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.