Ankara’da Türk Kahvesi Nerede İçilir?

fal-ad1

Merhaba Kahve sever dostlarımız, Ankara gecenin yıldızı gibi parıldayan ışıl ışıl sokakları ve dört mevmisi yaşatan havasıyla bilinir. Ankara’nın buğulu sonbaharı gibi kahve’nin buğusu da öylece tüter üstünde. Güzel bir mekansa, buram buram da kahve kokuları sarmışsa dükkanı, bir fincan kahve içmek için can atarsınız. Böyle mekanlardan birisiyse, yolunuz düştükçe uğramadan geçemeyeceğiniz harika köpüklü kahvesiyle damağınızda unutulmaz tat bırakacak olan kahveciler sokağı olarak da anılan taihi bir yer…

Yeni yeni mekan tanıtımı olan, ancak geçtiğimiz üç-dört yıla dayanan taze bir maziye sahip. Nereden bahsettiğimi hemen söyleyeyim; Tahta Kale Kahve Evi‘nden bahsediyorum. Sıcak bir ortam, çalışanların nezaketi, size sunulan hizmette elbette o enfes bakır cezvede pişirilen kahvenin payı oldukça büyük. Küçük detaylarla süslenmiş mekanın iç yapısı ufak objelerle ruhunuzu özgürleştirirken, dükkanın dışı tarihi dokularla ve eski Hamamönü ruhuyla bütünleşmekte. Sokağın başından itibaren seçim yapmakta zorlanacağınız bir çok eski Ankara evleri görünümlü bu tarih kokan ortamda kahvenizi içerken fasılların sesleriyle de kulağınızın pasını silmeye devam edecektir. Ha bir de antika eşyalara ilginiz varsa etrafındaki dükkanları dolaşmayı ihmal etmemelisiniz. İnanılmaz güzel el yapımı süs eşyaları, takılar satan dükkanların arasında yer alan bu güzel kahve mekanı, Ankara’nın göbeği olan Ulus’ta Hacettepe Mahallesinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Biraz daha ötesindeyse Kızılay ve oranın yıldızı da Hacı Baba Kahve olmakta. Çukurambar gibi güzel yerlerde açılmış olan birçok şubesi var. Kızılay şubesinde menengiç kahvesi, damla sakızlı Türk Kahvesi, dibek kahvesi, hatta kumda pişen Türk kahvesi oldukça meşhurdur. Ortamda geçerken uğradım dedikten sonra ufak çaplı market alışverişinizi yapabilir, çeşitli kahve türleri satın alabilirsiniz. Türlü türlü çikolatalardan kahve yanı ikramlardan da satın alıp lezzeti evinize taşıyabilirsiniz. Ortam oldukça samimi, dekorda ahşap masalarla renkli sandalyeler kullanılmış. Hatta garsonların hizmetten sonra sizi rahatsız etmediği, uzun sohbetler ve dinlenişler istediğinizde tercih edebileceğiniz bir yer. Acıkmışsanız kahvaltı tabağı ya da kekikli tavuk ya da et sotelerini muhakkak denemelisiniz. İllaki olmazsa olmazım kumda kahvemi içtikten sonra sizlerle bu eşsiz lezzeti paylaşmak istedim.

Sağlıklı ve neşe dolu bir hayat diliyorum hepinize.

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.