Ankara’da Türk kahvesi Keyfi Nerelerde Yapılır?

fal-ad1

Merhaba sevgili kahve dostları,

Ankara kalesi
Ankara kalesi

Yazın sıcağında kışın aradığımız güneşe kavuşmanın güzelliği ile kimileri tatil heyecanı yaşıyor, kimileri ise denize kıyısı olan şehirlerde yaşıyor, doyasıya tadıyor denizin nimetlerini:) Ankara da ise deniz yok, çoğu Ankaralının da dediği gibi “deniz olsaydı çok başka olurdu”. Ankara’da güzel bir yemek isterseniz, üstüne de şöyle bol köpüklü sunumu harika bir kahve içmek isterseniz gidebileceğiniz bir çok alternatif yer var, fakat Ankara’nın tarihini hissetmek isterseniz sizi Ankara Kalesi’ne davet etmek isterim.

Her biri tarih kokan küçük el sanatları dükkanları, sizlere hediyelik dekoratifbir çok alternatif sunduğu gibi eşsiz anılarla dönmenizi sağlar çünkü, eğer farklı bir deneyim ve heyecan hissetmek isterseniz, sizde benim gibi yaşadığınız şehirde dolaşırken sanki bir Alanya Kalesi bir Bodrum kalesini ziyaret ettiğinizde tattığınız büyülü atmosferi yeniden yaşamak isterseniz mutlaka…

Ankara'da kahve keyfi
Ankara’da kahve keyfi

Peki Ankara’da Türk kahvesi keyfi nerelerde yapılır? Gezdiniz dolaştınız ve kahve molası vermek isterseniz de Çengelhan Rahmi Koç Müzesi içerisinde Çengelhan Brasserie’i tavsiye ederim, kahvenizi yudumlarken müzenin tam avlusunda olacağınız için mükemmel bir görüntü eşliğinde kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Rahmetli Vehbi Koç un bu gün Koç ailesinin adını yapan maddi kazancına orada avluda bulunan minin dükkanda başladığını biliyor muydunuz?

Bu gün yok ama ozaman nalbur dükkanında çividen, çekice, baharattan, türk kahvesine daha nice çeşitli alternatifle satışa başlamış Vehbi Koç.. Resimde küçük çatılı yer onun dükkanı, Koç vakfı tarafından restore edilmiş. Ankara’ya gelen bir çok ünlünün, Ankara’da bulunan bir çok devlet büyüğünün bulduğu ilk fırsatta geldiği bir yer burası,geldiğinizde ünlü bir isimle karşılaşmamanız pek mümkün değil, mesela ben oradayken Rahmi Koç ve kız kardeşi Semihat Arsel oradaydı. Zaten ilk kez gelmenin vermiş olduğu heyecana,bizzat mekana can katanları karşımda görmek son derece özeldi. Üstelik çok alçak gönüllü ve kibarlar bunuda belirtmeden edemiyeceğim.

Kahve içilecek mekanlar
Kahve içilecek mekanlar

Divan Brasserie de keyif kahvenizi yudumlarken bulunduğunuz tarihi mekanda hayallere dalıyorsunuz,hele avluda olan küçük dilek çeşmesi var ki, onun verdiği su sesi ile gerçekten kendinizi çok hafif hissediyorsunuz. Üstelik kahve sunumları, servis elemanlarının son derece iyi seçilmiş kişiler olması, özellikle cezbeden konulardan…

Kahvenizi yudumlarken çalan o harika müzikler kahvenin o harika kokusu ve tadına ayrıca güzellik katıyor, hele yanınızda bir dost bir sevdiceğiniz varsa deymeyin keydinize. Ben bir balık kadını olarak ne olursa olsun keşfederken bulunduğum ortamda “acaba o zamanda yaşasam ne olurdu” diye hayal kurarım tabiki:) burda hayal kurmamak imkansız. Kahve zaten içildiğinde enerjinize enerji katan,kokusuyla sizi kendinize getiren, elemi kederi unutturan harika bir içecek, birde onu içtiğiniz yer, gözünüzü baktığınız yer güzel olursa değmeyin keyfinize, hele sohbetinizde fincanlar kapanıpda birde fal bakan olursa, tamam, anılarınızda çok güzel biten bir gün olarak girecektir o gün:) merak etmeyin dostlarım, eğer yoksa yanınızda fal bakan birisi biz buradayız gönderin binnazabla.com‘a hemen yorumlayalım:)

Herkese mutlu günler diliyorum…

fal-ad1
Bahar Özmen

Bahar Özmen

1983 Ankara doğumluyum, küçük yaşlarda başlayan ön görü yeteneğim rüya yorumlamak ve yorumlardan sonra birebir yoruma uyan şeyleri yaşamakla başladı. Sonrasında ÖN GÖRÜyü araştırmaya ve gizemine kapılmaya başladım. Kahve ve tarot, rüya yorumundaki yeteneğim arkadaşlarıma, arkadaşlarımın arkadaşlarına ve hatta daha evvel hiç karşılaşmadığım kişilere yayılması beni buralara getirdi, pozitif düşüncenin ve hümanist yaklaşımımın sadece yorumcu olarak değil içinizden biri gibi kabul görmeme neden olacağını düşünüyorum. Sevgiyle ve sağlıkla kalın:)

1 Yorum
  1. tabiki kahve ve falı kızılayda turuncu cafeden sorulur yıldız hnm 1 tane kesinlikle tavsiye ediyorum:))

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.