Anam Anam Güzel Anam!

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım,

20130511_104553Annem Ayşe Gündoğan gençliğinde çok güzel bir kızmış. Dalga dalga koyu kestane rengi saçları, badem gibi kara gözleri varmış.. Babası Kıbrıslıymış.. Kıbrıs’dan Suriye’ye demir yolu inşaatı için gittiğinde, anneannemi orada görüp evlenmiş..

Onun için annemin bu farklı güzelliği dillere destanmış. Savaş çıkıp şartlar değişince anneannem vatanını terk etmek istememiş.

Bunun üzerine dedem çocuklarını alıp, Türkiye’ye kaçmış.

Günlerce yollarda perişan olmuşlar. Dedem altın paralarını bel kemerinin içinde saklar, çocuklarını örtülere sarar, Günlerce gece gündüz yol alırlarmış.. Adana’ya geldiklerinde yorgun ve bitkinlermiş.. Dedemin kız kardeşlerinin portakal bahçeleri varmış Adana’da Annemler de düzenlerini orada kurmuşlar..

Annem Adana Kız Meslek Enstitüsünde okumuş. Genç kızlığı Adana’da geçmiş.. Annem ince yapılı bir hanımdı.. Narindi.. Duygusal bir yanı vardı, Olaylardan çabuk etkilenirdi.. Kötü bir haber duymayı hiç istemezdi.. Çabuk yorulurdu.. Annesinden ayrı büyüdüğü için hep anne hasreti duyardı.. Çocuklarına düşkün  ve çok korumacıydı.. Teyzemlerin Seyranbağlarındaki bağ evinin bahçesinde oynarken bir kaç defa yolumu kaybetmiş ve kaybolmuşum..

Beni başka bağların arasında komşu kızlar bulmuşlar. Elimden tutup ,”Bu kız kimin kızı” diye sorarak dolaştırmışlar, anneme teslim etmişler. 1961 yılında bir babayı yatağa düşüren olaylar zinciri, eşinin bir telefonuyla başlamış; Eşi telefonda – ”Ayla kayboldu acele eve gel.’’diyormuş.

11961 yılında 6 yaşında olan küçük kız Ayla, hemen her gün evlerinden biraz ilerideki bakkala gider bisküvi, çikolata, sakız gibi şeyler alır eve dönermiş. O gün de annesinin verdiği parayla bisküvi almak için bakkala gitmiş ama bir daha dönmemiş. Bakkal, Ayla’nın bisküvi alıp çıktığını söylüyormuş. Babası hemen polise haber vermiş. Karakollar, hastaneler, akla gelen her yer aranmış. Hiçbir iz bulunamamış. Bunun üzerine kaçırılma ihtimali üzerinde duran polis, bakkalı, onun çırağını, civardaki inşaat işçilerini tek tek sorgulamış. Esrarlı bir şekilde Ayla’nın kaybolduğu günlerde ben de 9 yaşındaydım. Annem bu nedenle evhamlanıyor bizi de kaçırırlar endişesiyle bizi hiç bir yere bırakmak istemiyordu..

Lise hatta üniversite yıllarında bile geç kalmamı istemez, Meraktan yollara düşerdi.. Üniversiteyi bitirip eczacı olduğumda, Apartmanımızın altına açtı babam eczanemi.. ‘ Seni yalnız bırakamayız gözümüzün önünde ol ”demişti..

Eczacılık yaptığım yıllarda annem evde işlerini bitirir, Doğru eczaneye gelirdi.. Aynı korumacılık hala devam ediyordu. Kulakları çınlasın, Hacettepe Üniversitesinde doçent olan, bir müşterimiz vardı, Bir şeyi bahane edip beni görmeye gelirdi.. Annemi görünce eczaneye uğrayamaz transit geçerdi. Ertesi gün telefonla arar ”Sizi görmeye geldim ama anneniz hanımefendiyi görünce çekindim” derdi :).. Öyle evhamlanırdı bizler için. Annemin ömrü eczanede geçti diyebilirim.. ”Anne sıkılma hadi biraz dolaş da gel ”derdim.. ”Hiç sıkılmıyorum, burada mutluyum, hem nereye gideceğim  ki ”derdi…

2Oğlum Sertaç Taşdelen’le çok iyi anlaşırlardı. Her zaman gördüğünde baş parmağını kaldırır ‘Çok büyük adam olacak bu çocuk ‘ derdi.. Sertaç da anneannesine hiç kıyamaz bir dediğini ikiletmez, her dediğini yapar,onu gezdirir gönlünü yapardı.. Annemle Sertaç bağ evimizin bahçesini çok severlerdi..

Bahar gelip de güller, çiçekler açtı mı. Bahçede oturmaya doyum olmazdı..Yıllar geçti önce babam sonra da annem vefat etti. Annemi evden çıkartırken, önce eczaneye uğradık, O’nu her zaman oturduğu koltuğun yanına koydum, Çok sevdiği Eczanemle vedalaşsın diye. Duasını okudum öyle yolcu ettim.

Hepimiz misafiriz aslında bu fani dünyada. Misafirlerimizi ne kadar iyi ağırlar gönüllerini hoş edersek, O kadar mutlu ayrılırlar yanımızdan. Annem evhamlı yapısı, duygusallığı, fedakarlığı ile örnek bir anneydi. Bütün anneler böyle güzel, böyle evhamlı, böyle duygusaldır.. Annelerimizin hakkını ödeyemeyiz.. 

Bütün annelerin ANNELER GÜNÜ kutlu olsun !!!! Ebediyete intikal etmiş tüm annelerimizin de ruhu şad olsun. Benim Sevgili Güzel Dostlarım. En içten, en derin duygularımı bir demet yapıp tüm annelere hediye ediyorum.

Sevgilerimle..

Binnaz ablanız 🙂

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

3 Yorum
  1. Bahsettiğiniz gibi çok güzel bir anneye sahipmişsiniz..Maşşallah diyelim..Sizin ve tüm annelerin anneler günü kutlu olsun:))

  2. rib eye tarifi ararken tesadufen buldum sitenizi.
    cok duygulandim bu yazinizdan, yutkundum, gozlerimin onunde masal gibi gecti yazdiklariniz. yureginize saglik …

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.