Adı Bahardı..

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!bahar

Deli eder insanı bu mevsim, bu bahar, bu koku, bu tepeden tırnağa çiçek açmış ağaç. Şimdi bahar kokuyor dört bir yanımız. Nasıl da özlemişiz yeşeren tomurcuğu, verdiği huzuru..Tabiat yepyeni bir mevsimin coşkusunu yaşarken, barındırdığı tüm canlılar da aynı sevince ortak oluyor. Doğa yeni gelin gibi güzelliği ile göz kamaştırıyor. Şimdi bahar zamanı. Ve adına yakışır biçimde güneş çapkınca göz kırpıyor. Köşedeki tezgahta renk renk çiçekler, bayıltan kokuları ile nergisler, çiğdemler.

Bir Mart sabahıydı onu ilk gördüğümde. İncecik yapısı, dağınık saçları vardı. En çok gözleri dikkatimi çekmişti. Bu nasıl güzel bir yeşildi, bu renk göz var mıdır, lens mi acaba diye
düşündüm. Çok genç ve güzeldi, halsiz görünüyordu. Hava soğuk değildi ama sabah serinliği vardı. Ağaçlar tomurcuklanmış, arada yağmur çiseliyor, güneş kah bulutların arasına bahar2saklanıyor, kah başını çıkartıyor, sanki saklambaç oynuyordu. Sabah erkenden gelmiş eczanemin kapısında bekliyordu. Anahtarımı çıkarttım kapıyı açtım, beraber girdik içeriye. “Erkencisin” dedim, “hiç uyumadım” dedi. Reçetesini çıkarttı, baktım adı Bahar’dı. “Ne kadar güzel ismin var senin” dedim. “İsmim güzel ama bahtım kara” dedi. Sesi titrer gibiydi. Bir gece öncesinden eşi ile tartışmışlar, hiç yoktan yere, eften püften bir şey için tartışma büyümüş ve iş hastanede bitmiş. Üzüldüm, saçlarını okşadım. Gösterdiğim yakınlığa ve şefkate duygulandı. Yemyeşil gözleri sanki yeşil bir yaprağın üzerindeki çiğ damlası gibi buğulandı. “Yeni taşındık biz buraya” dedi. İlaçlarını alıp gitti. Aklım onda kalmıştı, yeşil gözleri gözlerimin önünden gitmiyor, acaba eşi ile arası düzeldi mi diye merak ediyordum. Bir gün ansızın geldi. Elinde bir demet papatya vardı. Aradan geçen zaman içinde değişmişti, daha da mı güzelleşmişti ne? Gözlerinin içi gülüyordu. Anlattıklarına öyle sevindim ki şimdi bahar gelmişti işte.

Adı “Bahar” olsun olmasın, bütün kadınlar bahardır, açmaya hazırlanan tomurcuk bahar3gibidirler. Tomurcuğunu ezerseniz çiçek açamazlar, meyve veremezler. Kadınlar narindir, şefkat isterler. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed de “Sizin en hayırlınız, kadınlarınıza karşı en iyi olanınızdır” hadis-i şerifi ile kadınları baş tacı etmiştir.

Kadına yönelik şiddet ile ilgili her gün birçok ilimizden farklı şekillerde ama sonuçta kadının mağdur edildiği haberlerini okuyoruz. “Mor Çatı” kadın sığınma evleri var. Oraya sığınan bir kadını kocası gelip ikna ediyor, özür diliyor, bir daha yapmayacağına dair söz veriyor ve karısını alıp evinin yolunu tutuyor. Ertesi sabah bakıyorsunuz ki sür manşetteler.

bahar4Toplumu oluşturan bütün birimlerin bakış açılarını değiştirip, kadına önce kendisi ile eşit şartlara sahip bir insan olduğunu kabul etmesi, insan gözü ile bakması gerekir. Hiçbir töre, hiçbir gelenek, hiçbir anlayış insanın insana karşı şiddet kullanmasının mazereti, gerekçesi olamaz. Bu şuurun gelişmesinde parlamenterlere, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, basına, akademik kuruluşlara, toplumun kanaat önderlerine büyük görevler düşmektedir.

Bu güzel pazar gününde bu tomurcuklar, bu çiçekler, bu mevsim bana güzel Bahar’ı hatırlattı. Bu vesile ile hem güzel Bahar’ı andık hem de Dünya Kadınlar gününü..

Salı günü “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”. Dünyayı sevgisi ile dolduran tüm kadınlarımızın ‘’ 8 MART Dünya Kadınlar Gününü bu günden kutluyorum.

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim güzel kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.