Abra Kadabra!

fal-ad1

Abra KadabraMerhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!

İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerden birisi, onun konuşma yeteneğidir. Konuşma yeteneği insanın sosyal bir varlık olmasının en doğal sonucudur. Bir arada yaşayan insanlar, bu birlikteliklerini sürdürebilmek için, diğer insanlarla iletişim kurmak zorundadır. İşte bu zorunluluk, onun konuşma yeteneğini ortaya çıkarır ve sosyal hayatın gelişmesine hizmet eder. Bu açıdan dil, diğer insanlarla ilişki kurabilmemizin en yaygın, en kesin, en açık, en sağlam, en sağlıklı yoludur.

Bu gerçek bize, dilin bir “iletişim aracı” olduğu gerçeğini açık bir biçimde hatırlatmış olur. Abra KadabraDilin temel varlık sebebi, insanlar arası iletişimi sağlamaktır. Bununla birlikte dil, sadece basit bir iletişim vasıtası değildir, bireysel ve toplumsal bir çok işlevi vardır. Bir başka ifadeyle dil, bizim “insan olma” noktasındaki kimlik ve kişiliğimizi inşa eden asli değerlerin başında yer alır.

Dilin birey açısından önemli yanı, mensubu olduğu ve dilini konuştuğu milletin kültürel değerlerinden biri olmasıdır. Daha annesinin kucağında iken kulağına fısıldanan ismi ve ninnilerle başlayan bu iletişim, bir ömür boyu sürer. İnsan kimlik ve kişiliğini de böyle bir iletişim süreci içinde şekillendirir.

Abra KadabraÇocukken arkadaşlarımızla sihirbazlık oyunları oynarken “Abra Kadabra” der sihirbazlık oyunlarımızı birbirimize gösterirdik. Meğerse “Abra Kadabra” , Aramice “konuşurken yaratırım” anlamına gelen bir deyişmiş. Bu nedenle konuşurken söylemlerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dil realiteyi oluşturmada en önemli araçlardan birisidir. Negatif ya da kırıcı dediğimiz kelimeleri kullanmak veya kullanmamak çok önemlidir. Dil, bir inşa hareketidir, dildeki kırıcı ve öfkeli unsurlar, zihin üzerinde tahrip edici etki yaparlar. İlginçtir ki, sesimizin kuvveti ve tonu bile sözlerimize kırıcı bir nitelik kazandırabilir. Eşler yüksek sesle yaptıkları tartışmalarla birbirlerine acı verebilirler. Bir çok ana baba çocuklarına sık sık bağırır, oysa ki duygularımızı açıklarken sesimizi yükseltmeye, bağırmamıza gerek yoktur.

Konuşurken “biz adam olmayız”, “burası Türkiye”, “yine aynı şey olacak”, “çok şansızım” gibi klişe olumsuz cümleler yerine, bunları zihnimizden iptal edip, bireysel olarak ve bilerek olumlu cümleleri kullanmalıyız. Olumlu, enerji dolu, pozitif cümleler dalga dalga önce kendi bilinçaltımızı, sonra çevremizi, sonra içinde bulunduğumuz topluluğu, sonra da toplumu sarar. “Tek başıma ne yapabilirim” dememek gerekir. Dünyayı değiştirmek için önce kendimizden başlamalıyız. Değişim kendimizden başlar. Bizden başlar ve tüm dünyaya yayılır.

Abra Kadabra

Bizim kendimizi keşfetmemiz ve değişme arzumuz dünyayı değiştirmek değil belki. Ama hepimiz kendimizi keşfederek, geliştirerek daha iyi, daha güzel, daha anlamlı ve daha erdemli bir hayat sürebiliriz.

Çok sevdiğim bir sözü var Tolstoy’un:

“Herkes dünyayı değiştirmek ister ; ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez!”

Değişimin getirdiği mutluluğu önce kendimizde, sonra elimizin değdiği her yerde yaşamamız dileğiyle…

Hepinize mutlu bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.