Çocuklara Evlilik Değil, Evcilik Oyunu Yakışır

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

çocuk istismarıEczacılık mesleğim gereği her gün, her saat insanların mutluluklarına, üzüntülerine, dertlerine, hastalıklarına, ailevi konularına çok yakından şahit oldum. Bu nedenle bugün gündemde olan çocuk istismarı, çocuk evlilikleri konularına hiç uzak değilim.

Kırklı yaşlarında tanıdığım bir hastam, benim onu tanıdığım yıllarda çok ağır bir depresyon geçiriyordu. Eczaneme gelip giderken tanıdım onu. İki çocuklu bir hanımdı. Kayınvalidesi ile birlikte oturuyorlardı. Benim ona karşı ilgili olmam, şefkatle yaklaşmam nedeni ile beni kendine yakın hissediyordu. Geldiği zaman hiç oyalanmak istemez, kavınvalidesinin onu bekleyeceğini ve gecikirse söyleneceğini, ona kızacağını söylerdi. Az da olsa sohbet ederken arkadaş, hatta abla kardeş olduk.

cocukistismariEşi onu kendi memleketlerinde bahçede oyun oynarken görmüş ve çok hoşuna gitmiş. Annesine “bu kız kimin kızı anne, bu kızı istiyorum bana alın” demiş. Annesi de oğluna “askere git gel kızı babasından isteriz” demiş. Kız yine bir gün bahçelerinde oyun oynarken evlerine misafir gelmiş, bu misafirin kim olduğundan habersiz gülüp eğlenirken, seni gelin verdik demişler. Oysa ilk okulu bitirip orta okula gitmek istiyormuş. Ona hiç sormadan yaşını büyütüp evlendirmişler. Öyle küçükmüş ki otururken uyuya kalır, kocası onu kucağına alır yatağına yatırırmış. Bana ne zaman geçmişi ile ilgili bir anısını anlatacak olsa göz yaşlarına boğulur, titreme tutardı. Fiziksel ve duygusal olarak gelişmediği bir yaşta evlendirilmiş olması, eğitimine devam edememesi onu son derece mutsuz etmiş, depresyona sokmuş ve durumdan bu yaşa kadar çıkamamıştı. Tabi kendisi mutsuz olduğu için çocuklar da sorunlu büyümüşlerdi.

egitimSağlık ve eğitim haklarının ihlalinin yanı sıra çocuk yaşta evlenenler daha kendi fiziksel, biyolojik ve psikolojik gelişimlerini tamamlayamadan, modern tıbbi yöntemlerden uzak çok sayıda çocuk sahibi oluyorlar.

Bu sadece bir örnek bunun gibi yüzlerce hikayeye tanık oldum.

çocuk ve eğitimNe yazık ki her zaman sokaklarda bizim düşündüğümüzden çok daha fazla vakalar yaşanıyor olabilir. Bu nedenle çocuklarımızı yetiştirirken, cinsel eğitim verirken çok dikkatli olmalı yalan yanlış bilgiler vermemeliyiz. Çocuğun merakını onun anlayacağı bir dille gidermeliyiz.

Küçük yaşta tacize uğramış çocuklar kendilerine inanılmayacağını düşünerek, korkarak, bunu açıkça dile getiremezler. Bu anlamda anne babalar, eğitimciler, çocuk bakım kurum gelin çocuklarçalışanları, hukukçular, emniyet mensupları, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, hastanelerde çalışan tüm sağlık personeli bu konuda eğitilmelidirler. Küçük yaştaki çocuklara kötü dokunmanın ne demek olduğunu, tanımadığı insanlarla yakınlık kurmamasını, hayır diyebilmeyi, ve başına ne gelirse gelsin böyle bir durumda güvendikleri bir erişkine olayı anlatmaları öğretilmelidir.

Artık 21.yüzyılda hala böyle şeylerden konuşuyor olmamalıyız. Dünya Sağlık Örgütüne göre, 18 yaşından küçük her kız “çocuktur.” Dilekçe yazamaz, oy kullanamaz, ehliyet alamaz. Yasalar ve mahkemeler bunu “evlilik” kavramı ile hafife alarak insanlık suçu işlemektedirler.

Sevgili kahve dostlarım her türlü kötü muameleden uzak, huzurlu bir pazar günü diliyorum.

Allah evlatlarımızı korusun !

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.