Cumhuriyetimizin 93.yılı

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Cumhuriyetimizin 93. Yılı kutlu olsun!!!

mustafa kemal atatürk1920 doğumlu olan rahmetli babam Burhanettin Gündoğan tam bir Cumhuriyet adamıydı. Vatansever, çalışkan, üretken ve tam bir Atatürk hayranıydı. Atatürk’ün tüm ilke ve inkilaplarını benimsemiş, onun yolunda ilerleyen müthiş bir kişiydi. Bizlere Cumhuriyeti, yaşadıklarını, gördüklerini ve Atatürk’ü anlatırdı. Bazı zamanlar anlatırken duygulanır, ağlardı. Biz de, hiç yoktan var etmenin, inancının nasıl bir şey olduğunu, babasının nasıl savaştığını, abisinin Atatürk’ün yanında nasıl hizmet verdiğini, Atatürk’ün nasıl müthiş bir insan olduğunu yaşayan bir kişinin ilk ağızdan dinlerdik. Babasının katıldığı Kurtuluş Savaşını ve 13 yıl savaşta kaldığını anlatır, hayatta kalmak için nasıl çile çektiklerini, vatan için nasıl imanla direndiklerini, nasıl bir Kurtuluş Destanı yazıldığını anlattıkça anlatırdı.

atatürkNice zorluklarla kurulan Cumhuriyetin değerini iyi anlamalı, onu korumayı ve sahip çıkmayı kendimize görev bilmeliyiz. Bu duygularla Milli mücadelede emeği geçen, bu topraklara, kanını döken ve bu topraklar için can veren şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum.

Osmanlı Devleti, hüküm sürdüğü 624 yılda 36 padişah tarafından yönetilmiştir. Padişah, şah, kral, hakan, imparator, sultan gibi tek kişiye dayalı yönetim sistemine “mutlakiyet” adı verilmiştir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız, şartsız tek bir kişidedir.

29 ekimMustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 da Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için devletin bir gemisi ile Samsun’a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenlemiş ve “Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplamıştır. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı “Meclis Başkanı” seçmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Halk ve düzenli ordular düşman kuvvetlerine karşı savaş vermiş, omuz omuza mücadele etmiştir.

cumhuriyet bayramı atatürkKurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından, ikinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos 1923 de ilk toplantısını yapmış ve 13 Ekim 1923 de Ankara başkent ilan edilmiştir. Bu dönemde Atatürk egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başlamıştır. Atatürk 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırmış ve “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” demiştir. 29 Ekim 1923 günü Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak cumhuriyeti ilan etmiş ve ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Kurtuluş savaşında kimlerin nasıl savaştığını, akıtılan şehit kanlarını, asla ve asla unutmamalıyız. Şehitlerimize, komutanlarımıza, askerlerimize, büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’e dualar okumalı, bize böyle bir ülke ve cumhuriyeti bıraktığı için şükretmeliyiz.

cumhuriyet29 EkimTürk milletinin karakterine ve asaletine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir.

Bu büyük gün bayramdır. En büyük bayram da bu bayramdır.

Bizlere düşen görev Türkiye Cumhuriyeti ülke ve millet bütünlüğünü savunmak,

Atatürk ilke ve inkilaplarını koruyup kollamaktır.

Aydınlık yol Atatürk’ün çizdiği yoldur.

Tüm Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı kutlu ve sonsuz olsun !

Hepinize huzurlu ve mutlu bir gelecek diliyorum benim sevgili dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.