Pasaportsuz Gidilen Avrupa Şehri: Eskişehir

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Kolejli arkadaşlarımla uzun zamandır Eskişehir’e gitmek istiyorduk. “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” vesilesi ile Eskişehir’e günübirlik bir tur düzenledik. Ankara’dan sabah 9.55 hızlı treni ile yola çıkmak için buluştuğumuzda, ilkokuldaki küçük piknik gezilerimize gider gibi şen ve mutluyduk. Çok eğlenceli geçen yolculuğumuzla bir buçuk saat içinde, saat 11.30 da Eskişehir tren istasyonundaydık.

Arkadaşımız Ali Aktav’ın ayarladığı minibüs bizi istasyonda karşıladı. Şehri araba ile gezdikten sonra doğru öğlen yemeği için Eskişehir’in meşhur Balaban Köftecisine gidip köftesinin tadına baktık. Eskişehirli eczacı arkadaşım Gülseren’e haber vermiştim. O da köfteciye bizi görmeye geldi, bizi inanılmaz mutlu etti.

Yemekler yendikten sonra Tarihi Odunpazarı Evlerini gezdik. Hava yağmurlu olmasına rağmen bulutlar üstümüzden teğet geçiyor bizi ıslatmıyordu. Bulutlar dağıldı, güneş güzel yüzünü nazlanarak da olsa gösterdi. Odunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi. Son yıllarda bölgede yapılan turizm yatırımları ile bambaşka bir çehreye kavuşmuş… Çevresinde birçok tarihi konak, çeşme, ve müzeler var.

Odunpazarı bölgesinin en dikkat çeken bölümü şüphesiz Tarihi Odunpazarı Evleri. Kısa zaman öncesine kadar şehrin en eski evleri arasında gösterilen bu yapılar geleneksel Osmanlı sivil mimarisinin güzel örneklerinden. Yakın zamanda bölgede yapılan restorasyon çalışmalarının ardından evler bambaşka bir yüze kavuşmuş. Evlerin büyük bölümü halen konaklama amaçlı kullanılsa da evlerin bir kısmı artık butik otel, kafe, restoran, müze ve hediyelik eşya dükkanları olarak hizmet veriyor.

Eskişehir’den bahsedip de Devrim Otomobili‘nden bahsetmeden geçmek olmaz. Devrim Otomobili, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili. Türk sanayi ve teknoloji tarihinde çok büyük öneme sahip bu otomobilin hikayesi maalesef kötü sonlandırılmış. Günümüze kadar ulaşmayı başaran tek otomobil günümüzde şehrin merkezinde, Porsuk Çayı‘nın hemen kenarında yer alan TÜLOMSAŞ fabrikasının bahçesinde özel bir bölümde sergileniyor.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi görülmeye değer harika bir yer. Odunpazarı bölgesine yer alan Kurşunlu Camii Eskişehir’in tarihi ve önemli dini yapılarından bir tanesi. Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmış. Külliyenin diğer bölümleri; Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi ve Sıcak Cam Üfleme Atölyesi olarak hizmet veriyor.

Balmumu Müzesi muhteşem düzenlenmiş. Odunpazarı semtinde, tarihi evlerin birinde yer alan bu müzenin tam adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi. Geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaretçilere açan müzede Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin yaptığı 200‘e yakın balmumu heykel sergileniyor. Format olarak Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzeleri‘ne benziyor. tüm heykeller sanki konuşacakmış gibi canlı duruyordu.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesini kesin görmelisiniz. Gerçekten muhteşem bir yer. Eskişehir Balmumu Müzesi’nin hemen yanında yer alan müze Eskişehir’de gezip görebileceğiniz farklı müzelerden. İçerisinde birçok sanatçıya ait çeşitli eserlerle dolu.

Atlıhan El Sanatları Müzesi. şehrin bir diğer tarihi ve turistik noktası. Atlıhan, eskiden han olarak kullanılsa da yakın dönemde yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor. İki katlı çarşıda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar var. Hepimiz anı olarak lületaşından yapılmış aksesuarlar aldık. Gezimiz “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”ne denk geldiği için tüm müze girişleri ücretsizdi bu da çok güzel bir jest oldu bize…

Saatler ilerliyor bizde biraz yorulmaya başlıyorduk. Akşamüstü olmaya başladığı bu güzel saatlerde, biraz dinlenmek üzere Haller Gençlik Merkezi’ne uğradık. Daha önce Eskişehir’e ilk geldiğimde burada izbe bir bina vardı ve sebze hali olarak kullanılıyordu. Sayın Başkan Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’e dokundurduğu sihirli değneği ile burayı da Paris‘in meşhur pasajları gibi bir Hal’e çevirmiş ve ismini de Haller Gençlik Merkezi koymuş. Eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapı burada yapılan restorasyonların ardından kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanları içinde barındıran bir turistik merkez olmuş. Kafelerden birine oturup birşeyler yiyip içtik. Çok ama çok beğendik.

Son yıllarda Eskişehir’de birçok park yapılsa da bunlardan en ünlü olanı Sazova Parkı. Akşam saat 18.30 gibi parktaydık.

Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, ETİ Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk, Türk Dünyası Kültür Merkezi gibi Eskişehir’de gezilecek birçok önemli nokta bu parkta yer alan önemli bölümlerden. Eğer parkta yer alan ilgi çekici noktaları detaylıca gezmek isterseniz abartısız tüm gününüzü parkta geçirebilirsiniz. Biz ancak günbatımında parktaydık, gökyüzü muhteşem görüntüsü ile inanılmaz pozlar veriyordu. Çi böreklerimizi orada yedik, çayımızı içip dinlendik ve 20.15 treni ile Ankara’ya döndük. yine 1.5 saat sonra evlerimizdeydik.

Güzel yerleri gezmek çok güzel, ama en güzeli güzel arkadaşlarla beraber olmak. Yeni seyahatlerde beraber olmak dileği ile hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım…

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

2 Yorum
  1. Binnaz’cğım,harika anlatıminla geziyi ywniden yaşamış oldum.Hayatta herşey paylaşılınca daha anlamlı ve güzel oluyor.Biz de çok guzel anilar biriktirip paylaşıyoruz.Daha noce guzel ve keyifli gunlerde beraber olalım İnşaAllah

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.