Mevlevilik…

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

MevlevilikRuh, insan varlığının en yüce özüdür. İnsana insanlık değeri kazandıran bir cevher’dir. İnsanı gerçeğe ulaştıran, tanrısal özün sırlarına erdiren, akıl değil aşktır. Aşk insanın özünde, Allah’a karşı duyulan en derin özlem niteliği taşır. Aşkın özünde dile gelen sezgidir. Aşk ile sezgi birbirini bütünleyen iki manevi güçtür. Biri ötekini gerekli kılar. Sezgi ile aşk, insan ruhunun kavrayış ve anlayış gücüdür, bilme öğrenme yeteneğidir. İnsan yalnız aşk ile olgunlaşır. Aşk ile gerçekleri, tanrısal sırları kavrayabilecek olgunluğa ulaşır. Bütün yaratıklar ve gök katları bu aşk ile dönerler, kendi dillerince Allah’ı anar, zikrederler.

Sezgi ile aşkAllah, sürekli yaratış eylemi içinde olan, daima kendini yenileyen, bütün varlık evrenini bir yüce bütünlük içinde kuşatan som iradedir, som sevgidir, nurdur. Her türlü tanımın, açıklamanın, anlatımın üstündedir. Onun varlığı, insan aklının sınırlarını, kavrayış yeteneklerini aşar. İnsan gönlünü aşk ile, Allah sevgisi ile doldurursa, Allah’ı gönlünde duyar, gönül gözü ile görür, gönül dili ile konuşur. Allah aşkı insanın içine dolunca, insan, Allah’tan başka varlık görmez olur. Her an kendinin Allah katında olduğunu, her anının her yanının Allah ile dolduğunu sezer, gönlünde duyar. İnsan; Allah’ın dile geldiği söz ve ses olarak tecelli ettiği bir varlıktır. İnsanın evrende gördüğü değişik varlık türleri renk, ses, uyum, ahenk, düzen, güzellik gibi nitelikler Allah’ın görünüşünden başka bir şey değildir.

Gönlünde aşk ateşi, ruhunda Allah sevgisi bulunmayan bu derin anlamı kavrayamaz, insanın özünde saklı olan ilahi sır’a eremez. Bu sıra ermenin yolu “aşk ile yanmak, aşk ile pişmektir”. Mevleviliğin anladığı aşk, insanın insana karşı duyduğu geçici, beşeri muhabbet değildir. Allah’a duyulan sınırsız, derin ve karşılıksız bağlılığı gerektiren sevgidir, sonsuz çoşkunluktur.

Mevlevilik sadece semadan ibaret değildir. Sema Mevlevilerin Allah’a daha yakın olabilme düşünce ve gayretiyle yapmış oldukları zikir çeşididir. Semazen her çark atışında Cenabı Allah’ı ism-i celal ile zikreder. Mevleviler sema mukabelesi sonrası kalan zamanlarında yaşantılarını Cenab-ı Hakkın kendilerini görüyormuşcasına hareket ederler. Tasavvufun temel gayesi de budur.

“Düğün Gecesi, sevgililerin buluşma gecesi” anlamına gelen ” Şeb-i Arus” farklı din ve kültürlerden binlerce insanın bir araya geldiği Konya’da 7- 17 Aralık tarihlerinde günün belli saatlerinde sema törenleri gerçekleştiriliyor. Bu yıl 744. Vuslat yıl Dönümü törenleri binlerce misafir tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Sema törenlerini birkaç kez beğenerek izledim. İzlemediyseniz tavsiye ederim.

“İnsan ruh, akıl ve sevgi üçgenidir” diyen Mevlana’nın sadece özlü sözlerini paylaşmak yetmez. Bize miras olarak bıraktığı zengin kültür hazinesine sahip çıkmak, duygu ve düşüncelerini iyice anlamak gerekir.

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.