Su Altında Nefes Alan Sessiz Şehir: Halfeti…

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!

Son zamanlarda Şanlıurfa’ya 4. kez gidişim. Bundan önceki gidişlerimde yöreye öyle hayran kalmıştım ki, TED Ankara Koleji arkadaşımız Mehmet Çelebi, 69 mezunu biz arkadaşlarını kendi memleketi İskenderun’a davet edince, buluşma gününe kadar gözüme uyku girmedi diyebilirim heyecandan. Ankara, İstanbul, İzmir hatta Beyrut’tan gelen arkadaşımızla baya büyük bir gurup olduk. Önce tüm arkadaşlarımız İskenderun’da Güney, Mehmet Çelebi çiftinin evinde buluştuk. Bir misafir nasıl ağırlanır, nasıl mutlu edilir onlarda görmüş ve öğrenmiş oldum. Onlara çok teşekkürlerimi iletiyor, sonsuz sevgilerimi sunuyorum.

Bizlere harika bir program hazırlamışlar. İskenderun’da bir otelde konakladık hep birlikte. Sabah kahvaltıdan sonra, kiraladıkları otobüsle İskenderun’u, İlk Kurşun Müzesini, Dörtyol’u gezdik. Ertesi gün Antakya’ya gittik. Her anı roman olacak nitelikte güzel anlar yaşadık. Kebapları, künefeleri, parkları, Antakya Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Camisi, St Pier Kilisesi, Hıdır bey Musa ağacı, Titus tüneli, Uzun Çarşı, Hz.  Hızır türbesi derken hızlandırılmış bir program ile şehrin görülecek tüm yerlerini gezip, fotograflar çektik.

Sonra Gaziantep… Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, kaleleri, parkları, Botanik Bahçeleri, tarihi, yemekleri ile muhteşem bir şehir.

Antep kebabı, künefesi, Antep katmeri anlatılır gibi değil. Lezzeti dünyaca tescil edilmiş baklavaları ve tatlıları ile adeta komaya girdik.

Gaziantep’ten sonraki durağımız Urfa… Tabi Urfa herşeyi ile destan yazılacak bir ilimiz. Tarihte ilk medeniyetlerin yeşerdiği bereketli topraklarıyla Şanlıurfa’da Arkeoloji Müzesi, Arkeopark  ve Edessa Mozaik Müzesinden oluşan müze kompleksine gittik. Balıklı göl yakınında 200 dönümlük bir alana inşa edilen ve tümü 2015 de ziyarete açılan Haleplibahçe Müze Kompleksinde, Göbeklitepe buluntuları dahil, Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar uzanan yaklaşık 10.000 eser sergileniyormuş. Müze 34.000 m2 kapalı alanı ile Türkiyenin en büyüğü olma özelliği taşıyormuş. Urfa’da Balıklı göl ziyaret edilmeden olmaz. Kalesine çıkılmadan dönülmez. İnsanları ile sohbet edilmeden, çocuklarla bir türkü, bir uzun hava okunmadan olmaz. Hepsini de yaptık.

Yolumuza devam edip Halfeti’ye geldik. Fırat Nehri’ne neden bu kadar şiir yazılmış, neden bu kadar beste yapılmış görmeden anlayamazsınız. Esas size anlatacağım yer, Fırat nehrinin üzerindeki Halfeti… Toprakla suyun birleştiği sessiz ve eşsiz bir yer Halfeti. İnsana “iyi ki yaşıyorum ve bu havayı soluyorum” dedirten  halkının cana yakınlığı ve damak çatlatan lezzetleriyle huzur ve hoşgörü merkezi Halfeti. Urfa’ya 1.5 saat uzaklıktaki bu yer Birecik barajının 2000 yılında hizmete girmesi ile Fırat Nehri yükselmiş ve çevresi sular altında kalmış. Halfeti’yi her ziyaret edişimde suyun içinde kalan, mahallelerini, evlerini, sokaklarını, camilerini, türbeleri, meyve ağaçlarını, sesleri, kokuları ve kısa süre öncesine kadar burada devam eden yaşamı düşünür duygulanır, şimdi sular altındaki nefes alışını hissederim.

Kültür ve doğa değerlerini koruyan, hiç bir yerde yetişmeyen kara gülünü, yöresel mutfaklarını ve el işlerini yaşatan ve modern dünyanın aksine zamanı durdurmuş sakin ve sessiz şehir Halfeti. Zamanı durdurmuş, üstelik kendine yeni bir zaman dilimi yaratmış. Türkiye’ye değil, bence dünyaya ait bir yer de değil burası. Bambaşka bir evrenden sanki…

Bu müthiş yerde dikkatimi çeken bir şey oldu. Nereye kamerayı çevirsem arka planda korkuluk gibi korkunç bir bina görünüyordu. Bu kadar doğallığın, muhteşem büyüleyici panoramanın içinde bu korkunç görüntünün ne işi var diye söylenmeden edemiyor insan. Sular altında nefes almaya çalışan Halfeti’yi binalaştırmasınlar.

Halfeti sular altında nefes alabilir ama betonlar altında asla!!

Görmediyseniz kesinlikle gidip görün, bir daha göremeyebilirsiniz.

Hepinize doğanın nefes kesen güzellikleri ile muhteşem bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız:)

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

2 Yorum
  1. Rüya gibi bir geziydi…yeniden gittim geldim taa oralara…Her şey muhteşemdi…sizlerle muhteşemdi…

  2. Sevgili Binnaz hakķımızdaki hassas ince yorumun için çok teşekkür ederiz. Bizde sizleri misafir edip,beraber olmaktan çok mutlu olduk.Herzaman bekleriz.Buradada bir eviniz olduğunu aklınïzdan çıkarmayïn,sevgiyle kalın.

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>