Referandum

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

referandumDemokrasilerde hayatın her alanında “toplumsal mutabakat” ve “hukukun üstünlüğü” ilkelerine bağlılık esastır. Kurumlar ve yöneticileri hukuk düzeni içinde, ortak kabul görmüş kurallar dahilinde görevlerini yerine getirmek zorundadırlar. Güç kimde ise onun adalet anlayışı, demokrasi anlayışı ile uyuşmaz.

Referandum, demokrasinin işletilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Referandum, anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi, idareye doğrudan doğruya yansımakta olup demokrasinin güzel bir örneğidir.

Hatta son dönemlerde ülkelerin kendi gelecekleri açısından önemli gördükleri bir çok farklı konuyu referanduma götürmeleri yeni bir eğilimi göstermektedir. Demokratik ülkelerin bir çoğunda son dönem siyasi trend referandum vaadi üzerinden yürümektedir. Bu kampanyalar süresince toplumun birlikteliğini zedeleyecek hal ve üsluplardan kaçınılmalıdır.

18 yaşını doldurmuş her birey oy kullanma hakkına sahiptir ve bu anayasal bir vatandaşlık görevidir. Oy kullanırken yanlız bugünü değil, geleceği ve yarınları düşünmek gerekir. “Oy verince ne olacak, ne değişecek” demeden, vatandaşlık görevimizi yerine getirip sadece oyumuzu değil, aklımızı da kullanmalıyız.

Oyumuza sahip çıkmalı, “benim bir oyumla ne olacak” dememeliyiz.

Kendi düşüncemiz ne ise, bunu ifade etmek ve bizim için doğru olanı seçmek, oyumuzu sandıkta kullanmakla olur.

Kendimiz, ailemiz, milletimiz, vatanımız için en doğru olanı tercih etmeli ve kararımızı ona göre belirlemeliyiz. Birbirimizi suçlayarak yeni bir Türkiye inşa edemeyiz, güçlü bir gelecek kurgulayamayız.

Kırgınlar, küskünler yaratarak hiçbir konuda yol alamayız. Seçimlerde oy kullanmak demokrasi bayramına dönüşürse, işte o zaman, geleceğe çok daha güçlü bir şekilde bakabiliriz. Demokrasiyi sadece kendimiz için değil, hepimiz için istemeliyiz.

Hepimize güçlü bir gelecek, güçlü bir Türkiye ve huzur içinde geçecek bir referandum diliyorum benim sevgili kahve dostlarım…

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.