2.Cemre

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

2.CemreTakvimlere göre Şubat ayının 20 sinde “1.Cemre” havaya düşünce, baharın ucu görünür. “2.Cemre” 27 Şubat’ta suya daha sonra 3.cemre Mart’ın 5 inde toprağa düşer ve böylelikle havalar ısınır, bahar kendini daha çok göstermeye başlar. Bahar yeli esmeye başlayınca, kış yeli artık onun önünde duramaz.

Nedir bu “cemre” denen şey? Ağır bir şey mi ki, düşüyor oraya buraya? “Cemre” ateş, hatta kor ateş demektir ve bir simgedir. Bir yere de düşmez, havaları ısıtır sadece. Ne elle tutulur, ne de gözle görülür, kor olmuş bir ateştir sanki cemre. Bütün canlılar, özellikle insan için bir çok güzelliğin başlangıcıdır. Baharı müjdeler. Kar altından çiğdemlerin çıkacağını, kırk ikindi yağmurlarını, yağan yağmurlardan derelerin taşacağını, beyazın yerini yeşilin alacağını müjdeler. Eskiden çiftçilikle uğraşan büyüklerimiz yapacakları işleri cemrenin düşüşüne göre tertip ederlermiş. Toprak ısınmadan atılan tohum yeşermez diye bilinirmiş.

Her cemrenin düşüşü ile hava sıcaklığı artar. Böylece “cemre” havanın aşağıdan yukarı değil de, yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade eder. Halk arasında cemrelerin düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlar.

Cemrenin düşüşü ile tabiat dile gelir. Bir kış boyu hazırladığı birbirinden güzel çeyizlerini bahar mevsimine sunar. Menekşeler nakış nakış dokur toprağı, meyve ağaçları rengarenk gelinliklerini giyer. Kuşlar, böcekler bütün bu güzellikler cemrenin müjdelediği baharın sesi soluğudur.

Bahar Çiçekleri“Cemre” temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş ve aşk kavramlarının yakıcılığı ile de yakından ilgilidir. “Cemre” sadece havaya, suya, toprağa mı düşer? Asıl cemre insanoğlunun gönlüne de düşer. Düşer de dört mevsim bahar olur. Cemrenin kalbe düşmesiyle bahar çiçekleri gibi sevgiler yeşerir. İşte o zaman asıl cemre aşkın dili, gözü olur. Cemrenin düşmesi için gönlün kapısını açmalıdır önce. Gönül bir irfan hazinesidir. Gönüle düşen cemre bir daha gitmez bir yere. Yeter ki kalbine cemre düşürenlerden olalım.

Cemrenin havaya düşmesiyle güzel günler, suya düşmesiyle güzel bir gelecek, toprağa düşmesiyle bereketli bir ömür diliyorum hepinize benim güzel kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.