Arkadaşlık Üzerine

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Ne güzel şey arkadaşlık, onun dost yüzü, insanın içini ısıtan sevgi dolu bakışı. Bence arkadaşlık denen şey hava gibi, su gibi, ekmek gibi vazgeçilmez bir lezzet. Sohbetine doyulmayan, konuşulmasa da saatlerce yan yana oturup, aynı havayı soluyacağın harika bir zevktir. “Bu bakımdan Karun kadar zenginim, bu kadar şanslıyım” diyorum ve beni bu zenginlikten mahrum etmeyen sevgili arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

İlkokulda aynı sıralarda oturduğum arkadaşlarım, sonra ortaokul, lise derken, üniversiteden arkadaşlarım. Sonra kurs arkadaşlarım, mahalleden arkadaşlarım. İnsan bu kadar mı hissederek yaşar arkadaşlığı. Sesini duyduğunda bu kadar mı duygulanır? Bir şakası ile 50 yıl öncesine gider yine çocuk olur? 50 yıl sonra yine bulduk bütün arkadaşlar birbirimizi. İlk günkü gibi sarıldık, kucaklaştık. Erkek arkadaşlarımızın eşleri de katıldı aramıza. Buluşuyoruz her fırsatta. Okul arkadaşlarım ile üniversite arkadaşlarım da tanışıp, kaynaştı. Grubumuz daha da büyüdü. Bir araya geldiğimizde artık sığmıyoruz mekanlara. Sesimiz, şamatamız çınlatıyor çevremizi, tanımayanlar da katılıyor bize.

TED Ankara Koleji ilk okuldan beri canım arkadaşım olan Füsun ile doğum gününü kutlamak üzere buluştuk. Ona doğum günü hediyesi olarak, balık şeklinde bir balon aldım. Çok mutlu oldu, yedik, içtik, gezdik, bir başka arkadaşımız Ayşe’nin evine gittik, resimler çektik. Günümüz inanılmaz güzel geçti. Akşam saatleri olunca vedalaşıp ayrıldık. Eve dönünce çektiğim resimleri ona mail olarak gönderdim. Teşekkür etmiş ve aynen şöyle yazmış; “balıklı resmime çok teşekkürler, çocuk kalbimi sevindirdin”. İnanılmaz duygulandım, içimden “Senin çocuk kalbini severim ben canım arkadaşım” dedim. Gözlerim buğulandı, yutkundum. Gözyaşım yüreğime aktı sanki. Onun mutluluğu beni kat be kat mutlu etmişti. O an karar verdim bu yazıyı yazmaya. Bu fani dünyada “arkadaşlık” tek ebedi duygu olduğunu bir kez daha anladım. Karşılıksız, menfaatsiz, hesapsız hissedilen duygular…

Geçen yaz Marmaris’te yazlık evimizin balkonundan düştüğümde arkadaşım Nuriz’in telaşını ve buzlarla 2 saat boyunca soğuktan buz tutmuş, mosmor olmuş elleriyle beni ovarak tedavi edişini unutamam. Arkadaşımın telefon edip “nasılsın” diye sorduğunda, ya da düştüğümde yaramı sardığında, yüreğimi de sarmış, yüreğimin de hatırını sormuş olması muhteşem bir his. Değeri hiç bir şeyle ölçülemeyen, unutulmaz anılar biriktiriyoruz hep birlikte.

Güzellikler bazen okuduğumuz bir kitabın içinde, bazen kaleme alınan bir şiirde, küçük bir nesnede, gökyüzünün mavisine, bir kedinin miyavında, pişirdiğimiz bir yemeğin güzel kokusunda, bir çiçeğin goncasında olabilir, Bazen bir müzik dinleyerek, düşünerek, yazarak, çizerek boyayarak ama en güzeli “Hadi canım gel bir çay içelim” diyen bir dostun sesindedir. İşte bunu hiç bir şeye değişmem arkadaşlarımı. İyi ki varsınız benim güzel arkadaşlarım.

Evet dostluklar, arkadaşlıklar böyledir işte, durdukça, yaşadıkça değerine değer katar. Öyle bir yerden başlamıştır ki maya tutar ve artık hiç bozulmaz. Arkadaşlık deyince kan bağı, cinsiyet farklılığı, siyasi yaklaşım, etnik köken, dil, din farklılığının hiç bir önemi yoktur. Maya tutmuşsa artık dostunuzdur, aradaki ilişki işte böyle güzel bir sevgi ve güven bağı ile bağlıdır.

Eski değil, eskimeyen gerçek dostluklarla ömür boyu yaşamanız dileği ile, hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim güzel kahve dostlarım…

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

4 Yorum
  1. Sevgili Binnaz’cığım..Seninle hic aynı sınıfta olmadıysak da biz hep birlikte ve elekeydik.Onun icin 50 sene sonra karşılaştiğımızda hic değismemiş olan içi gulen gòzlerinden ve gamzeli gülüşunden seni hemen tanıdım.
    Dostluk üzerine yazdığın güzel yazın tam da bizi anlatıyor.Iyiki bunca yil tekrar biraraya geldik.Olene kadar sürmwsini arzuladığım bu birlikteligimiz sana da daha nice guzel yazilarına ilham olsun.

  2. Sevgili Binnaz’cığım,Arkadaşlık üzerine yazdığın güzel yazıyı okudum.Tam da bizi anlatmışsın.Ben seninle hiç aynı sınıfta olmadık ama hep beraberdik,eleleydik.Onun icin 50 yıl sonra hiçdegısmemiş olan gulen gözlerini ve gamzeli gulüşünü görunce seni hemen hatırladım.Tekrar biraraya gelmemizin keyfini olünceye kadar yaşayalım.Bu keyifli anlarimız sana daha çok ilham versin.Sevgiyle..

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.